Kanser hastalarında izometrik egzersiz ve sıcak uygulama tekniğinin venöz dolgunluk ve ven görünürlüğüne etkisi
The effect of isometric exercise and heat application technique on venous fulness and vein visibility in cancer patients
- Tez No: 817726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİME ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Kanser Hastalarında İzometrik Egzersiz ve Sıcak Uygulama Tekniğinin Venöz Dolgunluk ve Ven Görünürlüğüne Etkisi Amaç: Bu araştırma; kanser hastalarında izometrik egzersiz ve sıcak uygulama tekniğinin venöz dolgunluk ve ven görünürlüğüne etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel araştırma modeli olarak gerçekleştirildi. Araştırma evrenini Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesinin ayaktan kemoterapi ünitesinde kanser tanısı ile takip edilen hastalar oluşturdu. Örneklemini ise power analizi yapılarak belirlenen 180 hasta oluşturdu. Sıcak uygulama grubundaki hastalara sıcak jel kompresler ile 5 dakika kuru sıcak uygulama, İzometrik egzersiz grubundaki hastalara yumuşak özellikte el ve parmak egzersiz topu ile 15-20 tekrar yaptırıldı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ven Derecelendirme Skalası”ve“Ven Değerlendirme Aracı”kullanıldı. Bulgular: Araştırma sonucuna göre izometrik egzersiz (3.75±0.73) ve sıcak uygulamanın (3.87±0.72) venöz dolgunluk ve ven görünürlüğünü kontrol grubuna (2.47±0.68) göre anlamlı şekilde arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Isometric Exercise and Heat Application Technique on Venous Fulness and Vein Visibility in Cancer Patients Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of isometric exercise and heat application technique on venous fullness and vein visibility in cancer patients. Material and method: This research was carried out as a randomized controlled experimental research model. The research population consisted of patients followed up with cancer diagnosis in the outpatient chemotherapy unit of Malatya Turgut Özal Medical Center Oncology Hospital. The sample consisted of 180 patients determined by power analysis. Hot gel compresses were applied to the patients in the hot application group for 5 minutes, and the patients in the isometric exercise group were given 15-20 repetitions with a soft hand and finger exercise ball.“Descriptive Information Form”,“Vein Rating Scale”and“Vein Evaluation Tool”were used to collect data. Results: According to the results of the research, it was determined that isometric exercise (3.75±0.73) and hot application (3.87±0.72) significantly increased venous filling and vein visibility compared to the control group (2.47±0.68).