Kur'an'da din-şeriat ilişkisi
Relation of religion-law (şeriat) in the Quran
- Tez No: 81772
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Araştırmanın amacı, konusu ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde konumuzun omurga kelimelerinden olan din, şeriat, millet ve İslam kelimelerinin kavramsal olarak tahlili ve Kur 'an 'da kazandıkları anlam alanları ortaya konmuştur. Buna göre, din kelimesi itaat etmek ve bağlanmak, hüküm, boyun eğmek, borçlu olmak anlamlarına geldiği tespit edilmiştir. Şeriat kelimesi ise su kaynağı, açıklamak, kanun yapmak anlamlarına gelmektedir. Millet kelimesi ise mezhep, şeriat anlamlarına gelirken, İslam kelimesi de CahiliyYe döneminde barış yapmak, insanın değerli bir şeyi başkasına teslim etmesi anlamına gelmektedir. Bu kelimeler Kur 'an 'da yaklaşık olarak din anlamlarma gelmelerine rağmen kazandıkları anlamlar farklı olmuştur. Şeriat kelimesi Kur 'an 'da kamın yapmak, ortaya koymak anlamlarına gelmektedir. İsim olarak kullanılması ise Peygamber 'in şahsında somutlaşan birtakım ilke ve uygulamalardan ibaret olan, dinin yatay boyutunu yansıtmaktadır. İslam ise Kur 'an 'da içeriğinin Allah'a teslim olma niteliği taşıdığı, Kur 'an 'da vaihy süreci boyunca bütün dinlerin İslam'la tanımlandığı sonucuna varılmıştır. İkinci bölüm ise din-şeriat ilişkisinin mahiyeti ve ikisi arasındaki ilişkiye ayrılmıştır. Tarihi süreç içerisinde (fıkıh) hukuk ve şeriat özdeş kabul edildiğinden, geleneksel İslam düşüncesinde ve Kur 'an 'da fıkhın anlaşılması konusu işlenmişti. Ayrıca şeriatlerin normatif olduğu, her peygamberin şahsında somutlaşan ve toplumsal durumlara göre farklılaşabildiği ortaya konmuştur. Daha sonra şeriatlerin farklı olmasında etkili olan unsurlar üzerinde durularak Kültürün vahyin şekillenmesindeki önemi üzerinde durulmuştur. Bu bağlama vahiy-olgu ilişkisine değinilerek, olgunun (kültür, gelenek) vahyi şekillendirdiği sonucuna varılmıştır. Dinin bu yönüne ise şeriat denilebileceği kanaatine varılmıştır. Gezer, Süleyman, Kur 'an 'da Din Şeriat İlişkisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Salih Akdemir-, s. 88
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and two chapters. In the introduction it's purpose, theme and importance are informed In the first chapter, conceptionaUy analysing of Din, Şeriat, Millet and Islam, Which are the backbone words of our study, and semantical scopes they gained are pointed outAccording to this, ike word of Din means to obey, to be connected, to judge and to be indepted for.And the word of Şeriat means spring of water, to explain and to legislate. While the word of Millet means sect and şeriat, the word of Islam means to makepeace in the period ofCahitiyye (pre- Islamic Paganism). Though all these words in the Quran are used in the mean ing of Din, the meanings they gained later had changed In the Quran Şeriat means to make a law but it's usage as a noun reflects the horizontal dimension of the Religion,Which consists of some principles and applications that concreted in the personality of the prophet Islam means in the Quran to submit and is also used for other religions. The second chapter is assigned the nature of the relation between Din and Şeriatln the course of history Şeriat is used identical with Fıkıh(Jurispurudence in Islam) and for this reason I studied on understanding ofFikh in the traditional Islamic Thought and the Quran. In addition, it is declared that the Şeriats are normative and changeable depending on social conditions. Talking about the reasons effecting the differantiation of the Şeriats,then, it is focused on the importance of the culture in the shaping of the revelation(Vahiy).In this connection, pointing out the relation between revelation and fact it is concluded that the factscustom, culture, tradition ) shape the revelation. In consequence, it may be said that this aspect of the religion is Şeriat Gezer, Süleyman, Kur' an' da Din-Şeriat İlişkisi, Yüksek Lisans TeziJDanışman: Prof.Dr.Salih Akdemir, p. 88 T.C. Y1DISEKQGRET&MKDH!JLD »."OSÜaflANlASYON MEMESİ