Futbolda Covid-19 pandemisi nedeniyle getirilen beş oyuncu değişikliği kuralının oyun ve oyun aktörleri üzerine etkileri
The effects of the five substitutions rule introduced due to Covid-19 pandemic in football on the game and game actors
- Tez No: 817731
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TÜRKMEN, DOÇ. DR. EREN ULUÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Covid-19 pandemisi tüm alanlarda olduğu gibi futbol branşında da birçok değişime neden olmuştur. Pandemi sürecinde futbolda sporcu sağlığını korumak amacıyla 3 oyuncu değiştirme kuralı geçici olarak 5'e çıkarılmıştır. Daha sonra 5 oyuncu değiştirme kuralı kalıcı hale getirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, 5 oyuncu değişikliği kuralının oyun ve oyun aktörleri üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada uygulandığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Nicel boyutta“Nedensel Karşılaştırma Yöntemi”kullanılmıştır. Nicel analiz, oyun içi değişkenler, oyuncu değişiklik zamanları ve oyuncu sakatlıkları kapsamında sezonların karşılaştırılması şeklinde olmuştur. Nitel Bölümde ise“Durum Çalışması Yöntemi”kullanılmıştır. Nitel araştırmadaki görüşmeler 12 futbolcu ve 12 antrenör ile yapılmıştır. Nicel veriler SPSS.20 programıyla analiz edilmiştir. Nitel veriler Maxqda programıyla kodlama ve temalandırma işlemleri yapılarak içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has caused many changes in the football branch, as in all areas. In order to protect the health of athletes in football during the pandemic process, the rule of changing 3 players has been temporarily increased to 5. Later, the 5 player substitution rule was made permanent. The aim of this thesis is to examine the positive and negative effects of the 5 substitution rules on the game and its actors. Mixed research design, in which quantitative and qualitative research methods are applied together, was used in the research. The“Causal Comparison Method”was used in the quantitative dimension. Quantitative analysis was in the form of comparison of seasons in terms of in-game variables, substitution times and player injuries. In the Qualitative Section,“Case Study Method”was used. The interviews in the qualitative research were conducted with 12 football players and 12 coaches. Quantitative data were analyzed with the SPSS.20 program. Content analysis was carried out by coding and theming the qualitative data with the NVIVO10.0 program.