No rose without thorns: Assessing 3D scanning methods in archaeology through case studies from Ḫattuša
Gülü seven dikenine katlanır: 3b tarama yöntemlerinin Ḫattuša vaka analizleri üzerinden değerlendirilmesi
- Tez No: 817748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MICHELE MASSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Arkeolojinin son yirmi yılında, 3B tarama giderek daha önemli bir araç haline geldi ve pratik uygulamaların sayısında istikrarlı bir artış görüldü. Buna karşın, 3B yöntemler dünya çapında sıklıkla denense ve arkeolojik rutine entegre edilse de Türkiye'deki araştırmalarda hala nadiren yer almaktadır. Bu nedenle bu tezin ilk ve temel amacı, Ḫattuša'daki istisnai projeyi bir vaka çalışması olarak kullanarak, Türkiye'de 3B tarama çalışmalarının sayısını artırmaya yardımcı olmak için bu tekniklerin avantajlarını sergilemektir. İkinci amaç ise farklı araştırma soruları göz önünde bulundurularak, uzmanlık ve bütçe durumuna göre en iyi 3B araçların hangileri olduğunu değerlendirmektir. Vaka çalışmaları, Nişantaş ve yakınındaki 2 No'lu Oda, Yazılıkaya, Büyükkaya ile Ambarlıkaya arasındaki vadi geçidi ve Büyük Tapınak gibi önemli alanlardaki arkeolojik ve peyzaj özelliklerinin 3B taramasını içeren“Ḫattuša Projesi”etrafında şekillenmektedir. Projede kullanılan yöntemler, epigrafi, sanat tarihi, mimari ve peyzaj arkeolojisi ile ilgili farklı sorularda 3B yaklaşımların güçlü ve zayıf yönlerini araştırmak için yararlı örnekler olarak öne çıkar. Bu tezde, Ḫattuša'daki 3B uygulamalar tanıtıldıktan ve değerlendirildikten sonra, lazer tarama, yapılandırılmış ışık taraması ve fotogrametri gibi arkeolojide en yaygın kullanılan 3B tarama teknikleri veri doğruluğu, fiyat, öğrenme ve kullanım kolaylığı gibi çeşitli parametrelere göre analiz edilmiştir. Bu sayede 3B araçları arkeolojik saha çalışmalarına ve araştırma rutinlerine dahil etmek için en uygun uygulamalar belirlenebilmiştir. Ayrıca tez, mevcut 3B yöntemlerin potansiyel eksikliklerini tartışma ve yeni teknolojilerin mevcut araçları önemli ölçüde geliştirebileceği alanları belirleme fırsatı da sunuyor.
Özet (Çeviri)
Over the last two decades, 3D scanning has become an increasingly important tool in archaeology, and it has seen steady growth in practical applications. However, despite this new wave of experimentation and integration of 3D methods in archaeological routines on a global scale, they are still rarely part of research in Turkey. The first main aim of this thesis is therefore to showcase the advantages of these techniques to help develop a community of 3D scanning users in this country through the employment of the exceptional work at Ḫattuša as a case study. The second aim is to assess what the best 3D tools according to research questions, availability of expertise, and budget actually are. The case study revolves around the“Ḫattuša Project,”which features 3D scanning of significant archaeological and landscape features, including Nişantaş and the nearby Chamber 2, Yazılıkaya, the gorge between Büyükkaya and Ambarlıkaya, and the Great Temple. The methods used in the project provide useful arenas for investigating the strengths and weaknesses of the 3D approaches across different questions related to epigraphy, art history, architecture, and landscape archaeology. After presenting and assessing the application of 3D techniques at Ḫattuša, I evaluate the most commonly used 3D scanning techniques in archaeology, such as laser scanning, structured light scanning, and photogrammetry, according to several parameters, including data accuracy, price, learning curve, and ease of use. This allows me to identify the best practice to include 3D tools in archaeological fieldwork and research routines. It also provides an opportunity to discuss the potential shortcomings of current 3D methods and to identify areas where new technologies may significantly improve current products.