Yüksek stres altında çalışan personelde fiziksel aktivite, duygu düzenleme ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between physical activity, emotion regulation, and sleep quality in high-stress personnel
- Tez No: 817756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, yüksek stres altında çalışan personelde fiziksel aktivite, duygu düzenleme ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya yüksek stres altında çalışan 471 askeri personel (yaş = 29.24 ± 5.09) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAÖ-KF) ölçeği ile hem Pittsburgh Uyku Kalitesi Endeksi (PUKI) hem de Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26 istatistik programı ile yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre düşük şiddetli fiziksel aktivite (DŞFA) ile yaş ve çalışma yılı, fiziksel aktivite (FA) Total ile yaş ve çalışma yılı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (p0.05). PUKİ ile tanımlayıcı bilgiler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between physical activity, emotion regulation, and sleep quality in personnel working under high stress. A total of 471 military personnel (age = 29.24 ± 5.09 years) working under high stress voluntarily participated in the study. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) scale and both the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the Emotion Regulation Skills Scale (ERS) were used in the study. Data analysis was performed with SPSS 26 statistical program. According to the findings of the study, it was observed that there was a statistically significant relationship between low vigorous physical activity (LIPA) and age and working years and between total physical activity (PA) and age and working years (p0.05). There is no statistically significant relationship between PSQI and descriptive information (p>0.05).