Son 5 yılda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitelerinde eksitus olan yenidoğanların değerlendirilmesi
Evaluation of neonatal mortality in the Last 5 Years in Cukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Neonatal Intensive Care Units
- Tez No: 817762
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde 2016-2020 yıllarında ölen yenidoğanların mortalite nedenleri irdelenerek mortalite hızını azaltmaya yönelik planlamaları belirlemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı YYBÜ-1 ve YYBÜ-2 ünitelerinde 2016-2020 yılları arasında yatarak takip edilen ve yaşamını yitiren bebekler alındı. Bebeklere ait hastane bilgi yönetim sistemindeki yatış dosyaları ve epikrizleri retrospektif olarak tarandı. Hastaların anne yaşı, akrabalık durumu, kardeş ölüm öyküsü, annenin önceki gebeliklerinde erken doğum, annede bu gebelikteki EMR, UMR, İYE, DM, PE öyküsü, bebeğin cinsiyeti, gestasyon yaşı, doğum şekli, APGAR, SNAPPE II skorları, doğum ağırlığı, doğumda resüsusitasyon varlığı, MAS, RDS, TTN, santral katater ve göbek katateri varlığı, IVH, oksijen tedavisi varlığı, hipoglisemi, sarılık varlığı, beslenme intoleransı, ilk beslenme zamanı, TPN zamanı, pnomoni, erken sepsis, hastabakım ilişkili sepsis varlığı, sepsis olanlarda KDİE, VİP, klinik sepsis değerlendirmesi, menenjt varlığı, HİE, konjenital kalp hastalığı varlığı, metabolik hastalık varlığı, pnömotoraks, pulmoner kanama, ROP, BPD varlığı, hasta kayıtlarından saptandı. Parametrelerin mortalite ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: 2016-2020 yılları arasında YDYBÜ-1 ve YDYBÜ-2 ünitelerinde yatırılan 4659 yenidoğanın 282'si eksitus olmuştur. Çalışma sürecinde mortalite oranı % 6 idi. Ölen bebeklerin 164 (%58.)'ü erkek, 118 (%41.6)'i kız idi. Bebeklerin 230'u (%81.6) sezaryen seksiyo ile, 52'si (%18.4) normal vajinal yol ile doğmuştu. Yaşamını yitiren bebeklerin 239'u (%84.8) Balcalı Hastanesinde doğmuş, 43'ü (%15.2) dış merkezlerden hastanemize sevk edilmişti. Bebeklerin ortalama gestasyon yaşı 33±6 haftaydı (21 – 43 hafta); Hayatını kaybeden bebeklerin %58.5'i (n=165) prematüre idi. Bebeklerin %.24.8'i (n=70) 28 haftanın altında, %16.3'ü (n=46) 28-316/7 hafta arası, %6'sı (n=17) 32-336/7 hafta arası, %11.3'ü (n=32) 34-366/7 hafta arası olarak dünyaya gelmişti. %41.4'ü (n=117) bebeğin doğum haftası 37 gestasyonel hafta ve üstündeydi. Bebeklerin ortalama doğum ağırlığı 2020±1148 gram (390 - 5370 gr) idi. Yaşamını yitiren bebeklerin 14'ü (%5) 500 gram altı, 74'ü (%26 ) 500-1000 gram arası, 29'u (%10) 1000-1500 gram arası, 49'u (%17) 1500-2500 gram arası, 108'i (%38.2) 2500-4000 gram arası, 8 (%2.8) bebek 4000 gr üstü olarak dünyaya gelmişti. 100 bebek (%35.4) prematürite ve komplikasyonları nedeniyle kaybedilmişlerdi. Çalışmadaki bebeklerin 96'sında (%34) konjenital kalp hastalığı, 47'sında (%16) konjenital anomali vardı. 26'sında (%9.2) erken ya da nozokomiyal sepsis, 10'unda (%3.2) metabolik hastalık öyküsü, 22'sinde (%.7.8) hidrops vardı, 5'ünde (%1.7) HİE öyküsü vardı. Sonuç: Neonatal dönem, bir bebeğin dış dünyaya adaptasyon gerçekleştirdiği bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin karşılaşabileceği sorunların tanımlanması ve tedavisi gerekmektedir. Bunun için donanımlı yenidoğan yoğun bakım ünitelerine ve buralarda çalışacak tecrübeli, eğitimli personele ihtiyaç duyulmaktadır. Önlenemeyen mortalite sebepleri konusunda yapılabilecek yenilikler ve güncel yaklaşımlar açısından geriye dönük analizler ve ileriye dönük iyileştirmeler devam ettirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to determine the plans to reduce the mortality rate by examining the causes of mortality of newborns who died in the Neonatal Intensive Care Units of our hospital in 2016-2020. Methods: Infants who were hospitalized between 2016-2020 and died in Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Neonatology Department, Neonatal Intensive Care Units were included in this study. Hospitalization files and epicrisis of infants in the hospital information management system were reviewed retrospectively. Maternal age, consanguinity, sibling death history, premature birth in the mother's previous pregnancies, premature rupture of the membrane, prolonged rupture of the membrane, urinary tract infection, diabetes mellitus, preeclampsia in the mother of the patients, baby's gender, gestational age, mode of delivery, APGAR, SNAPPE II scores, birth weight, presence of resuscitation at birth, meconium aspiration, respiratory distress syndrome, surfactant administration, transient tachypnea of the newborn, central catheter and umbilical catheter presence, intraventricular hemorrhage, presence of oxygen therapy, hypoglycemia, presence of jaundice, nutrition intolerance, time to first feeding, time of total parenteral nutrition, pneumonia, early onset sepsis, presence of hospital care-associated sepsis, blood blood stream infection, ventilator-associated pneumonia, clinical sepsis evaluation, presence of menengitis, presence of hypoxic ischemic encephalopathy, presence of congenital heart disease, presence of metabolic disease, pneumothorax, pulmonary hemorrhage, retinopathy, presence of bronchopulmonary dysplasia presence of patient records detected. Results: Between 2016 and 2020, 282 of 4659 newborns hospitalized in neonatal intensive care units died. The mortality rate during the study period was 6%. Of the infants who died, 164 (58.4%) were male and 118 (41.6%) were female. 230 (81.6%) of the newborns were born by cesarean section and 52 (18.4%) were born by normal vaginal birth. Of the newborns who lost their lives, 239 (84.8%) were born in Balcalı Hospital, and 43 (15.2%) were referred to our hospital from other centers. The mean gestational age of the newborns was 33±6 weeks (21 – 43 weeks); 58.5% (n=165) of the newborns who died were premature. .24.8% (n=70) of newborns were under 28 weeks, 16.3% (n=46) were between 28-316/7 weeks, 6% (n=17) were between 32-336/7 weeks, % 11.3 (n=32) of them were born between 34-366/7 weeks. 41.4% (n=117) of the babies had a gestational week of 37 and above. The mean birth weight of the was 2020±1148 grams (390 - 5370 gr). Of the infants who died, 14 (5%) were less than 500 grams, 74 (26%) were between 500-1000 grams, 29 (10%) were between 1000-1500 grams, 49 (17%) were between 1500-2500 grams, 108 (38.2%) babies were born between 2500-4000 grams, 8 (2.8%) babies were born over 4000 grams. 100 newborns (35.4%) were lost due to prematurity and its complications. Of the newborns in the study, 96 (34%) had congenital heart disease and 47 (16%) had congenital anomalies. 26 (9.2%) had early or nosocomial sepsis, 10 (3.2%) had a history of metabolic disease, 22 (7.8%) had hydrops, 5 (1.7%) had a history of hypoxic ischemic encephalopathy. Conclusion: Neonatal period is a period in which an infant adapts to the outside world. During this period, the problems that the baby may encounter should be defined and treated. For this, well-equipped neonatal intensive care units and experienced and trained personnel to work there are needed. Retrospective analyzes and forward-looking improvements should be continued in terms of innovations and current approaches on unavoidable causes of mortality.