Tahkime elverişlilik doktrini
Arbitrability doctrine
  1. Tez No: 817763
  2. Yazar: DOĞUŞ DARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Türk hukuk sistemi ve uluslararası hukuk doktrinin çeşitli yönlerini ele almakta olup,“tahkim”kavramını ve“tahkime elverişlilik”,“tahkime elverişliliğe uygulanacak hukuk”ve“tahkime elverişliliğin çeşitli hukuk prensiplerine tahkime elverişliliğin yansıması”gibi çeşitli hususları tartışmaktadır. Ayrıca metin, tahkime elverişliliğin Türk hukuk sistemindeki rolünü, yasal sistem içindeki yeri ve işlevine de ışık tutmaktadır.“Tahkime elverişlilik”kavramı, bir anlaşmazlığın tahkim yoluyla çözülüp çözülemeyeceği sorusunu işaret eder. Bu, tahkim alternatif uyuşmazlık çözüm yönteminin, uygulanabilirliği ve ihtilaf türlerinin sınırları ile ilgilidir. Bu bağlamda, Türk hukuk sisteminde“tahkime elverişlilik”kavramının, uluslararası hukuk doktrini nezdinde farklı yönleri incelenmiştir. Türk hukukunda tahkim, anlaşmazlıkların daha hızlı ve özel bir şekilde çözülmesini sağlayan bir araç olarak önemli bir yer işgal etmektedir. Bu çerçevede,“tahkime elverişlilik”kavramı, hangi tür uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözülebileceği ve hangi türlerin bu mekanizmaya uygun olmadığı konusunda kritik bir rol oynamaktadır.“Tahkime elverişlilik”kavramı, bu alternatif çözüm yönteminin kapsamını ve sınırlarını belirleyerek, uyuşmazlık türlerinin tahkim yoluyla çözülebilirliğini analiz etmektedir. Sonuç olarak, metin Türk ve uluslararası hukuk sistemlerinin“arbitrability”kavramının çeşitlerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Tahkimin hukuk sistemdeki rolünü anlamak ve“tahkime elverişlilik”kavramının önemini kavramak, etkili bir hukuki çözüm sağlama sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
This study addresses various aspects of the Turkish legal system and international legal doctrine, focusing on the concept of“arbitration”and its various dimensions, such as“arbitrability,”“applicable law to arbitrability,”and“reflection of arbitrability in various legal principles.”Additionally, the text discusses the role of arbitrability in the Turkish legal system, its place within the legal framework, and its function. The concept of“arbitrability”pertains to whether a dispute can be resolved through arbitration. It concerns the applicability of arbitration as an alternative dispute resolution method and the boundaries of types of disputes suitable for arbitration. In the context of the Turkish legal system, the various aspects of the concept of“arbitrability”have been examined within the framework of international legal doctrine. In Turkish law, arbitration holds a significant position as a means to expedite the resolution of disputes in a more specialized manner. Accordingly, the concept of“arbitrability”plays a crucial role in determining which types of disputes can be resolved through arbitration and which types are unsuitable for this mechanism. Analyzing the scope and limitations of this alternative dispute resolution method, the concept of“arbitrability”determines the ability of certain dispute types to be resolved through arbitration. In conclusion, this text comprehensively explores the various dimensions of the“arbitrability”concept within both Turkish and international legal systems. Understanding the role of arbitration in the legal framework and grasping the significance of the concept of“arbitrability”are integral components of an effective legal dispute resolution process.