Ocak 2018-aralık 2019 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran Suriyeli mülteci çocuklardaki doğuştan kalp hastalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of congenital heart diseases in Syrian refugee children applying to Çukurova University Faculty of medicine between january 2018 and december 2019
- Tez No: 758002
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÖZBARLAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Doğuştan kalp hastalıkları en sık görülen doğumsal anomalilerden biridir. Ülkemizde son 10 yılda Suriyeli göçmen sayısında artış kaçınılmazdır ve merkezimizin bulunduğu bölge itibariyle kliniğimize başvuran Suriyeli hasta sayısı artış göstermiştir. Çalışmamızda pandemi öncesi son 2 yılda Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı'na başvuran Suriyeli doğuştan kalp hastalıklı çocuk hastaların başvuru şekilleri, hastalık tipleri ve şiddetleri, izlem ve tedavi sonuçlarının incelenmesi ve gerek hasta gerekse hekim yönünden karşılaşılan problemlere dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Ocak 2018- Aralık 2019 arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran Suriyeli doğuştan kalp hastalığı olan 561 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şekillleri, klinik bulguları, tanıları, cerrahi tedavi sonrası komplikasyonları, cerrahi tedavi tipleri ve mortalitesi, doğuştan kalp hastalığı tipi incelendi. Doğuştan kalp hastalığının şiddetini/karmaşıklığını değerlendirmek için anomaliler izlem ve tedavi şekillerine göre 4 farklı kategoriye ayrıldı. Bulgular: Ocak 2018-Aralık 2019 arasında başvuran 561 hastanın 243 (% 43,3)'ünde siyanotik, 240 (% 42,8)'ında asiyanotik, 78 (% 13,9)'inde ise obstruktif tipte doğuştan kalp anomalisi vardı. Sıklık sırasına göre ilk üç anomali ventriküler septal defekt (% 25,1), Fallot tetralojisi (%21,4), pulmoner darlık (% 10,9) idi. Hastaların % 49,38'inde büyüme geriliği, % 53,5'ünde kalp yetersizliği, % 20,1'inde pulmoner hipertansiyon bulgusu mevcuttu. Hastaların % 99,3'ü tek veya birden fazla girişim (transkateter/cerrahi) gerektiren doğuştan kalp hastalıklarına sahipti. Transkateter tedavi 90 hastaya (% 16) uygulandı. Cerrahi tedavi uygulanan 340 hastadan 23 (% 6,7) hastaya palyatif ameliyat, 302 hastaya (% 88,8) tüm düzeltme, 12 hastaya (% 3,5) palyatif ameliyat sonrası tüm düzeltme ameliyatı yapıldı. Cerrahi tedavi sonrası mortalite oranı % 7,9'du. Hastalardan 466'sı (% 83) takipli 95'i (% 17) takipsizdi. Sonuç: Sonuç olarak bulgularımız Suriyeli doğuştan kalp hastası çocukların büyük kısmında büyüme geriliği olduğunu, geç refere edildiklerini ve bu yüzden çoğunluğunun kalp yetersizliği, pulmoner hipertansiyon gibi durumlarla komplike ve girişim/ameliyat için riskli hale geldiğini, prenatal tanı oranının belirgin düşük olduğunu ve takipsizlik oranının yüksek olduğunu göstermiştir. Ülkemizde mülteci hastaların belli merkezlerde yığılım göstermesi de önemli bir sorundur. Çalışmamızda mülteci DKH'lerin yönetimi konusunda sağlık otoriteleri tarafından düzenlemeler yapılması gerektiğine dikkat çekmek istedik.
Özet (Çeviri)
Aim: Congenital heart diseases are one of the most common congenital anomalies. An increase in the number of Syrian immigrants is inevitable in our country in the last 10 years, and the number of Syrian patients who applied to our clinic has increased due to the region where our center is located. In our study, it was aimed to examine the admission forms, disease types and severity, follow-up and treatment results of Syrian pediatric patients with congenital heart disease who applied to Çukurova University Balcalı Hospital Pediatric Cardiology Department in the last 2 years before the pandemic, and to draw attention to the problems encountered by both the patient and the physician. Materials and Methods: 561 Syrian patients with congenital heart disease who applied to Çukurova University Balcalı Hospital Pediatric Cardiology Outpatient Clinic between January 2018 and December 2019 were retrospectively analyzed. The demographic characteristics of the patients, admission forms, clinical findings, diagnoses, complications after surgical treatment, surgical treatment types and mortality, and congenital heart disease type were examined. In order to evaluate the severity/complexity of congenital heart disease, anomalies were divided into 4 different categories according to follow-up and treatment modalities. Results: Of the 561 patients admitted between January 2018 and December 2019, 243 (% 43,3) had cyanotic, 240 (% 42,8) acyanotic, 78 (% 13,9) obstructive congenital heart anomalies. In order of frequency, the first three anomalies were ventricular septal defect (% 25,1), tetralogy of Fallot (% 21,4), and pulmonary stenosis (% 10,9). % 49,38 of the patients had growth retardation, % 53,5 had heart failure, % 20,1 had pulmonary hypertension. % 99,3 of the patients had congenital heart diseases that required a single or more than one intervention (transcatheter/surgery). Transcatheter treatment was applied to 90 (% 16) patients. Of the 340 patients who underwent surgical treatment, 23 (% 6,7) patients underwent palliative surgery, 302 patients (% 88,8) underwent complete correction, 12 patients (% 3,5) underwent complete correction after palliative surgery. The mortality rate after surgical treatment was % 7,9. Of the patients, 466 (% 83) were followed up, 95 (% 17) were not followed up. Conclusion: In conclusion, our findings showed that the majority of Syrian children with congenital heart disease had growth retardation, were referred late, and therefore, the majority of them were complicated by conditions such as heart failure, pulmonary hypertension and became risky for intervention/surgery, the rate of prenatal diagnosis was significantly low, and the rate of no follow-up was high. The accumulation of refugee patients in certain centers is also an important problem in our country. In our study, we wanted to draw attention to the need for regulations by health authorities on the management of refugee CHD's.