Anlamlandırma sürecinde işleyen kurallar ve şiir metinleri
Rules in the process of explanation and poetical texts
- Tez No: 81776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
“Anlamlandırma Sürecinde işleyen Kurallar Ve Şiir Metinleri”adlı bu çalışmada, şiir metinlerinin anlamlandırılmasındaki eğilimler üzerinde durulmuştur. ! +. ı 40 öğrenciden oluşan denek grubundaki 8.sınıf öğrencilerinin her birine 9 şiir metni verilmiş ve bu metinleri yorumlamaları istenmiştir. Giriş bölümünde; çalışmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve yöntemine değinilmiştir. 2. bölüm olan kuramsal çerçevede; metin ve metindilbilim çalışmaları, anlamlandırma sürecinde işleyen kurallar ve bağıntı modeline yer verilmiştir. 3.bölüm olan çözümleme bölümünde; elde edilen 319 yanıt metninin değerlendirilmesi yapılmış ve metin çözücülerin, anlamlandırma sürecinde büyük yapı kurallarını etkin bir biçimde işletemedikleri gözlemlenmiştir. ı Sonuç bölümünde, çalışmanın aşamaları özetlenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study called“Rules in the Process of Explanation and Poetical Texts”have been studied. 9 poetical texts have been given to the eighth grade students in a subject group of 40 students who are also required to comment these texts. In the introduction part, the aim, significance, limitations and method of the study have been mentioned. In theoretical frame, which is the second part, studies of text and text- linguistics, rules in the process of explanation and relevance model have been studied. In the analysis part, which is the third part, 319 response texts have been evaluated and it has been observed that text analysers could not operate macro rules in the process of explanation in an effective way. In the conclusion part, the stages of the study have been summarized and the gained data have been commented on. 54