A conceptual design for genetic information exchange coding standards in Türkiye
Türkiye'deki genetik bilgi değişimi kodlama standartları için kavramsal bir tasarım
- Tez No: 817789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYDIN SON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Genetik, Sağlık Yönetimi, Documentation and Information, Genetics, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Son on yılda artan genom bilimine dayalı teknolojiler, klinik teşhise uyarlanmaya başlandı. Dünya çapında, bu test sonuçları yapılandırılmamış ve serbest metin formatında rapor edilmektedir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, hematolojik kalıtsal hastalık kayıtları için zorunlu bir kağıt tabanlı rapor şablonu bile sağlamaktadır. Türkiye Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi olan SağlıkNET, genetik testler ve hastalıklar için kodlar içermeyen ICD-10'a (Uluslararası Hastalık Sınıflandırması) dayalıdır. Sonuç olarak, standardizasyon eksikliği nedeniyle, çoğu genetik ve genomik test SağlıkNET'te kodlanamamaktadır. Ortaya çıkan bu süreç, anlamlı genetik alışverişini engeller. Öte yandan, HL7 FHIR, genetik testlerle ilgili standart terminolojileri ve ontolojileri etkinleştirmeye dair umut verici bir rol üstlenmiştir. Bu tezde geçerli standartları kullanarak SağlıkNET alt yapısına genetik test ve sonuçlarını entegre eden, genetik bilgi değişim kodlama standardına kavramsal bir tasarımı ortaya koymayı amaçladık. Hedefimiz, ulusal seviyede, sağlık kayıtlarına girilen genomik verinin birlikte çalışabilir şekilde olmasını sağlayan bir çözüm oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Genomics-based technologies emerged and adapted to clinical diagnosis in the last decade. Worldwide, these test results are reported in unstructured and free text format. Moreover, the Ministry of Health Türkiye even provides a mandatory paper-based report template for hematologic hereditary disease records. The National Health Information Systems – Türkiye (NHIS-T), namely SağlıkNET, is based on ICD-10 (International Classification of Diseases) and does not contain codes for genetic tests and diseases. As a result, due to the lack of standardisation, most genetic and genomic tests cannot be coded in EHR, hindering meaningful exchange. On the other hand, Health Level 7 Fast Health Interoperability Resources (HL7 FHIR) affirms a promising role subject to enabling terminologies and ontologies related to genetic testing. In this dissertation, we developed a conceptual design for genetic information exchange coding standards for NHIS-T infrastructure to integrate genetic test reporting using the proposed standards. Our goal is to set an interoperable solution for integrating genomic data at the national level.