Quantitative approaches to Hittite historical geography: A network analysis of Hittite toponyms
Hitit tarihi coğrafyasına kantitatif yaklaşımlar: Hitit toponimleri üzerine bir ağ analizi
- Tez No: 817792
- Danışmanlar: DR. NEBAHAT İLGİ GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, İstatistik, Archeology, History, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hitit metinlerinde çok sayıda yer adına atıfta bulunulmaktadır ve bu yer adlarının konumlarının anlaşılması Hitit tarihi ve toplumunun incelenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Geçmişte, 20.000'den fazla kez geçen bu yer adlarının incelenmesi niteliksel yöntemlerle sınırlıydı. Ancak Adam Kryszeń liderliğindeki Hitit Toponimleri projesi sayesinde, Hitit toponimleri üzerine kapsamlı bir niceliksel çalışma yapmak için heyecan verici bir fırsat doğmuştur. Bu araştırma, Hititçe metinlerdeki yer adlarının göreceli konumlarını daha iyi anlamak için ağ analizine dayalı özgün bir istatistiksel metodoloji sunmaktadır. Toponimler bir ağdaki nodlar olarak temsil edilir ve bağlantılarının gücü aynı metin parçasında görülme sıklıklarına göre belirlenir. Önerilen metodolojinin, modern bir vaka çalışması ve Durmitta'nın konumu üzerine bir vaka çalışması da dahil olmak üzere farklı ölçeklerdeki uygulaması, metodun coğrafi ilişkileri açıklama yeteneğini göstermektedir. Sonuçlar, önerilen istatistiksel yaklaşımın nitel yöntemlerle birleştirildiğinde Hitit tarihi coğrafyasına dair yeni anlayışlar sunabileceğini ve bu kadim uygarlığa dair anlayışımızı geliştirebileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many references to place names in the Hittite texts, and the understanding of their locations is crucial to the study of Hittite history and society. In the past, the examination of these place names, which occur more than 20,000 times, was limited to methods that were qualitative in nature. Nonetheless, due to the Hittite Toponyms project led by Adam Kryszeń, there is now an exciting opportunity to conduct a comprehensive quantitative study of Hittite toponyms. This research presents an original statistical methodology based on network analysis to gain a deeper understanding of the relative positions of toponyms in Hittite texts. Toponyms are represented as nodes in a network, and the strength of their connections is determined by the frequency of their occurrence in the same text fragment. This thesis demonstrates the proposed methodology's ability to explain geography through examples at different scales, including a modern case study and a case study on Durmitta's location. The results highlight that when combined with qualitative methods, the suggested statistical approach can offer new insights into Hittite historical geography, improving our comprehension of this ancient civilization.