Kabızlık problemi olan obez bireylerde hormonal değişimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of hormonal changes in obese individuals with constipation problems
- Tez No: 817798
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SANDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kabızlık obez bireylerde sıklıkla görülmektedir. Kabızlığın bu bireylerde sadece aşırı kilo ile ilintili olarak mı ya da daha farklı sebeplerden mi olduğu halen tam olarak bilinmemektedir. Kabızlık üzerinde bağırsaktan salgılanan hormonların da önemli roller oynayabilecekleri sınırlıdır. Biz de bu çalışmamızda bağırsaktan salgılanan Peptid YY (PYY), SS(SS), GLP-1, GLP-2 ve bağırsak hareketleri üzerinde etkileri olduğu bilinen Oxyntomodulin gibi hormonların kabızlık üzerinde etkilerinin olabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışmamızda obez olup Kabızlık problemi yaşayan bireylerde kabızlık ile adı geçen hormonların seviyelerindeki değişimlerin nasıl olduğu belirlenmeye çalışılacaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 20-64 yaşlarında VKİ>30 olan 22 obez ve 22 obez ve kabız bireylerden gönüllü onam formunu imzalayacak olanlar dahil edildi. Obezite yanında diyabet ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanlar ile psikiyatrik tedavi alanlar ve alkol kullanımı olan bireyler kabul edilmedi. Bireylerin demografik bilgileri yüz yüze uygulanan anket yöntemi ile belirlenmiştir. Obez ve obez+kabız bireylerden sabah alınan açlık kan örneklerinde GLP-1, GLP-2, SS, Serotonin, Peptid YY, 0xyntomodulin düzeyleri ticari ELİSA kit yardımıyla belirlenmiştir. Bulgular: Peptid YY, SS, Oxyntomodulin düzeyleri obez ve kabız bireylerde farklılık göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Constipation is commonly observed in obese individuals. Whether constipation in these individuals is solely related to excess weight or has different underlying causes is not fully understood yet. The potential roles of hormones secreted from the intestine in constipation are limited. In this study, we hypothesize that hormones such as Peptide YY (PYY), Somatostatin (SS), GLP-1, GLP-2, and Oxyntomodulin, which are known to have effects on intestinal movements, could also have effects on constipation. We aim to investigate the changes in the levels of these hormones in individuals who are obese and experience constipation. Material and Method: The study included individuals aged 20-64 with a BMI>30, consisting of 22 obese individuals and 22 obese individuals with constipation, who willingly signed the informed consent form. Individuals with chronic diseases such as diabetes and hypertension in addition to obesity, those receiving psychiatric treatment, and those using alcohol were not included. Demographic information of the participants was collected using a face-to-face questionnaire. Fasting blood samples were collected from obese and obese+constipated individuals to determine the levels of GLP-1, GLP-2, SS, Serotonin, Peptide YY, and Oxyntomodulin using commercial ELISA kits. Results: Levels of Peptide YY, SS, and Oxyntomodulin did not differ significantly between obese and constipated individuals (p>0.05).