Gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin uygulamaları
  1. Tez No: 16667
  2. Yazar: ZEKİYE KIR KARAÇAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNSEL BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Araştırma gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı yer Ondokuz Mayıs Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğindir. Burada kontrole gelen gebelerin tamamı araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine ise kontrole gelen 100 gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında gebelere ilişkin tanıtıcı bilgileri ve doğum öncesi bakıma ilişkin uygulamalarım içeren anket formu kullanılmıştır. Açık uçlu soruların değerlendirilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan anahtar formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki-kare, Fisher kesin ki-kare ve Kolmogorov Smirnov önemlilik testleri kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucuna göre gebelerin %20'sinin istendik zamanda kontrole gelmeye başladığı ve %31'inin yeterli, sayıda kontrole geldiği, %60'ının bakıma ilişkin bilgi aldığı belirlenmiştir. Gebelerin %54'ü beslenmesinde değişiklik yaptığı halde bunların, yanlızca %9.3'ünün yeterli değişiklik yapabildikleri saptanmıştır. Araştırmada gebelerin banyo yapma sıklığı (%98), banyo şekli (%72), meme bakımı (%69.84), ağız bakımı (%77) ile ilgili uygulamalarının genellikle uygun olmadığı, tahretlenme (%57), kilot değiştirme sıklığı (%51), giysi (%88) ve ayakkabı (%95) seçimi konularında daha çok uygun uygulama yaptıkları gözlen-mistir. Gebelerin uyku ve dinlenme ile ilgili uygulamalarının genellikle yeterli olduğu (%87-%68), egzersiz yapmaya, ilişkin uygulamalarında ise az bir bölümünün (%28) yeterli olduğu bulun muştur. Gebelerin %87'si sık idrara çıkma, %52*si kabızlık, %75'i mide yanması ve gaz yalanması, %72'si bulantı-kusma, %70'i sırt ağrısı ve %44'ü ayak ve bacaklarında şişme yakınmaları olduğunu ifade ettikleri belirlenmiştir. Ancak bu rahatsızlıklara ilişkin uygulama durumlarında sık idrara çıkma dışında çoğunlukla uygun olmayan uygulama yaptıkları gözlenmişir. Araştırma kapsamındaki gebelerin %45'inin cinsel yaşamlarında değişiklik olduğu ve bunlardan birinci sırada %68.9 ile cinsel fonksiyon ve istekte azalmanın yer aldığı saptanmıştır. Gebelerin zararlı alışkanlıkları incelendiğinde %28 oranında gebelik öncesi sigara içtikleri ve bunların da %46.4'ünün gebeliklerinde de sigara içmeye devam ettikleri belirlenmiştir. Gebelerin doğum öncesi bakıma ilişkin uygulamalarında eğitim, yaşı, bilgi almak, gebelik sayısı ve eşinin eğitimi durumlarının etkili olduğu, kontrole gelmeye başladıkları ay ve kontrol sayıları, yaşayan çocuk sayısı durumlarının etkili olmadığı gözlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research has been planned as descriptive in order to define the applications of the care of the pregnants before la bour. The research has been done at 19 May University the De partment of labour and Gynecology. The whole of the pregnants who have applied to our clinic for the purpose of control has been the main point of this research. 100 pregnants who have come to the control have been admitted to this research. A questionary form including de scriptive knowledge abaut pregnants and the applications of preratal care has been used to get the data. Answer kind of form (the key form) has been used by the researchers to evakate the questions. For evaluating the datas, percentage ki-square, Fischer absolute ki-square and Kol- mogrow Simirnov importancy tests have been used. According to the evaluation, it has been observed that 20% of the pregnants have come to the control whenever they have been called, 31% of them have come to the control regularly and 60% of them have taken knowledge related with the medical care. In this research, it has been observed that the rate of having a bath (98%), the style of having a bath (72%), the breast care (69.84%), oral hygiene (77%), isn't suitable and toilet-cleaning (57%), the changing rate of underwearing (51%), the choice of clothing (88%) and shoe (95%), is suitable. ît has been observed that the applications of pregnants related with resting and slee-ping is sufficient (87%-68%), on the other hand only a little quart of the is sufficient at the applications of doing exercises (28%). It has been demonstrated that 87% of the pregnants have a density of doing much urine, 52% of them have constipation, 75% of them have a stomach ache and gas, 72% of them have nausea and vomitting, 70% them have back-ache and 44% of them have swelling on feed and legs. However, it has been ob served that the pregnants have generally had unusual applica tions except of a density of doing much urine. We have demonstrated that some changes have been taken a place on the sexual life of the pregnants. Priority it has been ob served a reduction on the sexual activity and desire (/68,9%). When we have examined the bad habits of the pregnants, we have seen that 28% of them have smoked an 46.4% of them have been smoking during their pregnancy. It has already been observed the education, age, having knowledge, number of pregnancy, the month that they have come, to the control, the number of controlling and the number of living child isn't related with the medical care of pregnant be fore labour. According to the results, approprate recommendation were given.