Bir kamu politikası aktörü olarak sivil toplum kuruluşları ve politika oluşturma sürecine katkısı
NGO's organizations as a public policy actor and its contribution to the policy forming process
- Tez No: 817799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kamu politikaları devletlerin sürekliliği için izlenmesi gereken politikalardır. Siyasal sistemlerde kamu politikalarını belirlemek zor ve önemli bir süreçtir. Bu süreci besleyen birbirinden farklı düzeylerde birçok aktör bulunmaktadır. Kamu politikası oluşturma sürecinde baş aktör resmi aktörler olmak üzere sivil toplum kuruluşları, baskı grupları, gönüllü kuruluşlar, sendikalar ve uluslararası örgütler gibi birçok hükümet dışı organizasyon da sürecin önemli birer parçasıdır. Oluşturulan kamu politikalarının toplumsal beklentiyi karşılayabilmesi için ilgili tüm paydaşların karar alma sürecine katılması gerekir. Bir bakıma yönetişimci bir model hayata geçirilmelidir. Yönetişim, gücünü sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) arttırmış bir yönetim anlayışıdır. Gelişmiş bir sivil toplum anlayışı ülkenin demokratik niteliğini yansıtmaktadır. Aynı zamanda STK'lar kamu politikalarının oluşum sürecine etki eden önemli bir aktördür. STK'ların politikalar üzerindeki etkisi ihtiyaca, zamana, mekâna ve politika türüne göre değişmektedir. Özellikle değişen koşullarla birlikte hükümet kadar hükümet dışı organizasyonların da etkisinin arttığı bir gerçektir. Bu gelişme kamu politikaları oluşturma sürecinde STK'ların karar alma süreçlerine dâhil olmasını gerektirdiği gibi sürecin takipçisi ve denetimcisi rolünü de üstlenmiştir. STK'ların sürece dâhil olmasıyla beraber vatandaş bilinçlenmiş, vatandaşların talepleri doğrultusunda STK'lar politika teklifinde bulunmuştur. Bu çalışmada kamu politikaları oluşturulma sürecinde STK'ların etkisi araştırılmıştır. Kamu politikalarının oluşturulma sürecinin demokratik bir nitelik kazanması için önemli bir aktör olan STK'ların süreçte etkin rol alması gerektiği savunulmuştur. Bu çalışma nitel araştırma metoduyla yerli ve yabancı kaynak taraması yapılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public policies are the policies that should be followed for the continuity of the states. Determining public policies in political systems is a difficult and important process. There are many actors at different levels that feed this process. Many non-governmental organizations such as non-governmental organizations, pressure groups, voluntary organizations, trade unions and international organizations are also an important part of the process in the public policy-making process. In order for the created public policies to meet the social expectations, all relevant stakeholders should participate in the decision-making process. In a way, a governance model should be implemented. Governance is a management approach that has increased its power with non-governmental organizations (NGOs). A developed understanding of civil society reflects the democratic nature of the country. At the same time, NGOs are an important actor that affects the formation process of public policies. The impact of CSOs on policies varies according to need, time, place and type of policy. It is a fact that the influence of non-governmental organizations has increased as well as the government, especially with the changing conditions. This development required NGOs to be included in the decision-making processes in the process of creating public policies, and also assumed the role of follower and supervisor of the process. With the involvement of NGOs in the process, citizens became conscious and NGOs made policy proposals in line with the demands of the citizens. In this study, the influence of NGOs in the process of creating public policies was investigated. It has been argued that NGOs, which are important actors, should take an active role in the process of creating public policies to gain a democratic quality. This study was carried out by scanning domestic and foreign sources with the qualitative research method.