Farklı dental anomalilerde servikal vertebra, el-bilek ve dental maturasyon ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of cervical vertebra, hand-wrist and dental maturation relationship in different dental anomalies
  1. Tez No: 817800
  2. Yazar: MERVE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVENÇ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sınıf 1, sınıf 2 ve sınıf 3 dental anomalilere sahip genç kız ve erkek bireylerin maturasyon indikatörlerinin el-bilek kemiklerinden yapılacak yaş tayinine göre servikal vertebra, Demirjian ve cinsiyete göre farklılıklarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın materyali Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti kliniğine başvuran hastaların panoramik, sefalometrik ve el-bilek radyografilerinden seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmamıza dahil edilen görüntüler aşağıdaki kriterlere göre *Ortodontik tedavi geçmişi olmayan, * Aynı tarihte çekilmiş el-bilek, lateral sefalometrik ve panoramik filmi olan, * Kraniyofasiyal deformitesi ve fasiyal dismorfolojisi olmayan, * Dudak-damak yarığı bulunmayan, * Konjenital diş eksikliği olmayan, * Büyüme hormonu takviyesi kullanmayan, * Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalına tedavi amacıyla başvurmuş 9-14 yaş aralığındaki hasta kayıtları arasından seçilmiştir. Bireylerin el-bilek röntgenlerinden Greulich-Pyle (GPA) atlasına göre yaş tayini yapılmıştır. Panoramik röntgenler üzerinde Demirjian metodu kullanılarak dental gelişim evreleri belirlenmiştir. Lateral sefalometrik filmlerden Lamparski metodu ile servikal vertebraların gelişim evreleri belirlenmiştir. Farklı dental malokluzyona sahip kız ve erkek bireylerde bu maturasyon indikatörlerinin ilişkisi değerlendirilirken Pearson Chi-Square analizi ve Spearman's Korelasyon Katsayısından ve/veya Pearson Korelasyon Katsayısından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to comparatively evaluate the differences of maturation indicators of young girls and boys with class 1, class 2 and class 3 dental anomalies according to cervical vertebra, Demirjian and gender, according to age determination from hand-wrist bones. Materials and Methods: The material of this study was created by selecting from the panoramic, cephalometric and hand-wrist radiographs of the patients who applied to the Dicle University Faculty of Dentistry Orthodontic clinic. The images included in our research were selected according to the following criteria; • No orthodontic treatment history, • Having hand-wrist, lateral cephalometric and panoramic films taken on the same date, • Without craniofacial deformity and facial dysmorphology, • No cleft lip and palate, • No congenital tooth deficiency, • Not using growth hormone supplements, • Patients aged 9-14 years who applied to Dicle University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for treatment were selected from the records. Age determination was made according to the Greulich-Pyle (GPA) atlas from the hand-wrist X-rays of the individuals. Dental developmental stages were determined using the Demirjian method on panoramic x-rays. Developmental stages of cervical vertebrae were determined by Lamparski method from lateral cephalometric films. Pearson Chi-Square analysis, Spearman's Correlation Coefficient and/or Pearson Correlation Coefficient were used to evaluate the relationship of these maturation indicators in male and female individuals with different dental malocclusions.