Peygamberlerin düşünce ve ahlakın gelişimine katkıları
Contributions of the prophets to the development of morality and thoughts
- Tez No: 81781
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
69 ÖZET İnsan, Yüce Allah tarafından diğer canlılara nisbetle mükemmel bir şekilde yaratılmış, yaratılış gayesine uygun bir hayat sürdürmesi ve onun her iki dünyada da mutlu olması istenmiştir. Bu mutluluğu yakalayabilmeleri ve Yüce Allah'ın kendilerinden razı oldukları birer kul olabilmeleri için, onlara her biri birer müjdeleyici, yol gösterici, uyarıcı olan peygamberler örnek şahsiyetler olarak gönderilmiştir. Çünkü insanın aklı ve diğer özellikleri yalnız başına bütün sorumluluklarını bilmeye ve insanı mutlu etmeye yetmemektedir. İnsanın yaratılışı gereği hem iyiye hem de kötüye temayülü vardır. İnsana iyilikte rehberlik yapan, kötülük yapmamaları için onları iknaya çalışan peygamberler, insanın medeni bir hayat tarzına ve insana yakışır bir ahlâka sahip olmasına çalışmışlardır. Kur'an-ı Kerim'de bahsedilen peygamberler umumi anlamda, Hz.Peygamber ise hususi anlamda ilk örnek teşkil eder. İslâm inancında peygamberlere inanmak, onların Allah'ın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek Allah'a imandan sonra ilk sıralarda yer alır. Allah, HzÂdem'le başlayan peygamberlik müessesesini Hz.Peygamber'le noktalamıştır. Allah kulları arasında seçtiği kişilere ve bu önemli görevi vermiştir. Dolayısıyla peygamberlik müessesesi, ilahi bir tercihtir. İlk müslüman düşünürlerden itibaren peygamberlik, İslâm felsefesi içinde değerlendirilmiş, düşünürler insanın vahye ulaşmasını aklen izaha çalışmışlardır. Bunu yaparken felsefeyle dini uzlaştırma gayretinde olmuşlardır. Peygamberlerin seçilmiş insanlar olduğunda, insan neslinin en üstünü olduklarında ve Yüce Allah'la insanlar arasındaki ilişkiyi sağlamaya memur olduklarında ve peygamberlik müessesesinin bir ihtiyaç olduğunda ittifak etmişlerdir. Bu konuyu sistematik bir şekilde ele alan Farabi'de70 peygamber kelimesi, filozof, ideal devlet başkanı, kanun koyucu ve imamla aynı anlamda kullanılmıştır. İnsanlık tarihi gözden geçirildiğinde toplumları bulundukları statüden yukarı doğru adeta bir sıçrama yaptıran keşifler, ilmi buluşlar ve olayların varlığı tesbit edilir. Bütün bunlar arasında peygamberler ve onlara gönderilen ilahi buyruklar düşünmeyi, çalışmayı, ilimle meşgul olmayı ve ahlaken insanî değerlere sahip olmayı teşvik etmeleri açısından ilk sırada yer alır. Bu gün sahip olunan mükemmelliklerin temelinde peygamberlerin izleri vardır da denilebilir.
Özet (Çeviri)
71 SUMMARY Compared with other living beings, man was perfectly created by Allah and it is asked and expected from him to live a life proper to the aim of his creation so as to be happy in the both worlds. In order to help mankind“attain to this end”and“be good servants from whom Allah is peleased”, prophets, all being messengers of good news, guides of the right way and warners of the Day of Judgement and of Allah's wrath were sent to them as model personalities to be imitated. Because, man's wisdom and other faculties, alone, don't suffice to let him know all of his responsibilities and to make him happy. Due to his nature, man might tend to be both a good and a wicked person. Prophets, guiding men toward goodness and endea vouring to convince them not to do evil, try, at the same time, to help them have laudable moral qualities befitting mankind and proer to a civilised life-style. The first“modal personalities”for mankind are, generally speaking, the prophets mentioned in Quran and, specifically, praiseworthy Muhammad (May Allah commend and salute him). In Islamic belief,“believing in prophets accepting that they were the servants and the messengers of Allah”, is the most important principle of faith after believing in Allah. Allah started the institution of prophecy with Adam (peace be upon him) and concluded it with the prophet Muhammad (May Allah commend and salute him). Allah entrusted this important task to those whom He chose from amang his servants. Therefore, the institution of prophecy is the result of a divine will. The prophecy has been carefully studied within the framework of philosophy of Islam dating from the appearance of the first Muslim thinkers who tried to explain, by reason and judgement, how a man can receive revelations from Allah. In their72 endeavours, an effort to synthesise the information obtained from Western (Hellenistic) philosophers and the information brought by Islam is observed. They all agreed that the institution of prophecy becomes a necessity on condition that the prophets are distinguished and selected persons, and that they are the most superiors of mankind and that they have been entrusted with the task of establishing a relation between Allah end people. Farabi, who studied this question systematically, used the word“prophet”in the same meaning as the words“philosopher”,“ideal state president”,“law giver”and“(religious) leader”. When the history of mankind is reviewed, one would observe the existence of discoveries, scientific inventions and some ather events which make the societies in which they take place, jump upwards, if it can be said so, from the status they are in. Among all these factors moving the societies upwards, the prophets and the divine orders take the first places as they advise, support, encourage and urge people toward thinking, working, studying, dealing with sciences and being equipped with human values with regard to the morality. Consequently, it can be claimed that the traces of prophets would be observed on the bases and backgrounds of the beauties and of the perfection the mankind today have.