4-6 yaş hafıza teknikleriyle tasavvufi kavramlar ışığında ahlak eğitimi
Ethics education for 4-6 years old in the light of sufi concepts with memory techniques
- Tez No: 817818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Erken çocukluk dönemi denilen 4-6 yaş dönemi, çocuğun şahsiyetinin oluşumunda ve kişiliğinin gelişiminde büyük bir önem arz etmektedir. Çocuğa bu evrede, onun gelişim özelliklerine uygun bir eğitimin verilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamızda, çocuğun yaşayarak, eğlenerek öğrenmesi sağlanarak, 4-6 yaş dönemindeki çocuklara görsel hâfıza teknikleriyle tasavvufî kavramlar ışığında ahlâk eğitiminin nasıl verilebileceği üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda ilk olarak 4-6 yaş aralığındaki çocukların zihinsel, fiziksel, duygusal, dilsel ve dinî gelişim özelliklerini inceledik. Ahlâk değerinin kavramsal çerçevesini çizerek 4-6 yaş aralığındaki çocuklarda dinî ve ahlâkî gelişiminin ortaya çıkışını, çocukların dinî ve ahlâkî gelişimine etki eden unsurları, çocukların dinî ve ahlâkî gelişiminde kullanılabilecek yöntemleri izah etmeye çalıştık. Araştırmamızda 4-6 yaş aralığındaki çocuklarda görsel hâfıza teknikleriyle tasavvufî kavramlar ışığında ahlâk eğitiminin nasıl olması gerektiği hususunda açıklamalarda bulunarak bizleri neticeye ulaştıracak yöntem ve teknikleri mütalaa etmeye gayret ettik. Ayrıca çocukların bu evrede oldukça hareketli olduklarını göz önünde bulundurarak, öğrenmelerini de bu yönde gerçekleştirmeye gayret ettik. Görsel hâfıza tekniklerinden yararlanarak soyut olan kavramları somutlaştırarak, çocukların daha rahat kavrayabilmelerini sağlamaya çalıştık. Hikâyeye olan düşkünlüklerinden faydalanarak, analoji hikâye örnekleriyle, görsel resimlerle konuyu kavratmaya çalıştık. Kavram-zihin haritaları ve hâfıza fotoğraflarıyla tasavvufî kavramları onların zihinlerine ve gönüllerine yerleştirerek, hayatlarında uygulamalarına yardımcı olmaya çalıştık. Tasavvufî kavramlar ışığında ahlâk eğitimi ile ilgili sabır konusunda uygulamalı örnekler sunarak çocukların eğlenmesini ve aktif olarak derse katılımını sağladık. Yaptığımız etkinlikler sonunda çocuklara sorular sorarak yanıtları doğrultusunda etkinlik hakkında genel bir değerlendirmede bulunduk. Kısacası görsel hâfıza tekniklerini kullanmak suretiyle, çocuklarda tasavvufî kavramlar ile ahlâk bilincinin yerleştirilmesini, geliştirilmesini ve korunmasını sağlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The 4-6 age period, called the early childhood period, is of great importance in the formation and development of the child's personality. At this stage, the child should be given an education suitable for his/her developmental characteristics. In this study, it is emphasized how moral education can be given to children aged 4-6 in the light of mystical concepts with visual memory techniques, by ensuring that the child learns by living and having fun. In our study, we first examined the mental, physical, emotional, linguistic and religious development characteristics of children aged 4-6. By drawing the conceptual framework of moral value, we tried to explain the emergence of religious and moral development in children aged 4-6, the factors that affect the religious and moral development of children, and the methods that can be used in children's religious and moral development. In our research, we tried to consider the methods and techniques that will lead us to a conclusion by explaining how moral education should be in the light of visual memory techniques and mystical concepts in children aged 4-6 years. In addition, considering that children are quite active at this stage, we tried to realize their learning in this direction. By making use of visual memory techniques, we tried to enable children to comprehend more easily by concretizing abstract concepts. By making use of their fondness for the story, we tried to make them comprehend the subject with analogy story examples and visual pictures. With concept-mind maps and memory photographs, we tried to help them to apply mystical concepts in their minds and hearts by placing them in their lives. In the light of Sufi concepts, we provided practical examples of patience related to moral education, allowing children to have fun and actively participate in the lesson. At the end of our activities, we asked questions to the children and made a general evaluation about the activity in line with their answers. In short, by using visual memory techniques, we tried to ensure the placement, development and protection of mystical concepts and moral consciousness in children.