Taraftarların futbolda şiddetin kaynağına ilişkin görüşleriyle sporda özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between fans' opinions on the source of violence in football and levels of identification in sports
- Tez No: 817842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÇEVİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı taraftarların futbolda şiddetin kaynağına ilişkin görüşleriyle sporda özdeşleşme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu kapsamda verilerin elde edilmesi amacıyla katılımcılara ölçek ve demografik bilgilerini belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Araştırmamıza 252'si erkek 31'i kadın olmak üzere 283 kişi katılım göstermiş ve sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar taraftar özdeşleşmesine ilişkin görüşlerin şiddet arasındaki bağlantının kurulmasına yönelik analiz edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 22 paket programına kullanılarak analiz edildi. Katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durumu, eğitim gibi değişkenlere ait veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Verilerden alınan değerlerin normallik testleri için örneklem grubu 50'den büyük olduğu için Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için Tek-Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve İndepented t testi kullanılmıştır. Homojenliği sağlanan veriler Scheffe ve Hochberg GT2 testi ile homojenliği sağlamayan veriler ise Tamhane Post-Hoc çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Ölçek alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için veriler normal dağılım gösterdiğinden Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. İstatistiksel değerler %95 güven aralığında değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın bulgularına göre özdeşleme ile spor medyasından, hakem kararlarından, antrenör ve teknik direktörden ve sporcu davranışlarından kaynaklanan şiddet alt boyutları arasında pozitif zayıf bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the fans' views on the source of violence in football and their level of identification in sports. In this context, in order to obtain data, a questionnaire was applied to the participants to determine their scale and demographic information. To research 283 people, 252 men and 31 women, participated in the survey and the results were analyzed with the SPSS program. The results obtained were analyzed to establish the connection between the views on supporter identification and violence. The collected data were analyzed using the SPSS 22 package program. Data on variables such as gender, age, marital status and education of the participants were analyzed descriptively. The Kolmogorov-Smirnov test was used for the normality tests of the values taken from the data, since the sample group was larger than 50. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Depended t test were used because the data showed normal distribution. The data that provided homogeneity were tested by Scheffe and Hochberg GT2 test, and the data that did not provide homogeneity was performed by Tamhane Post-Hoc multiple comparison test. Pearson Correlation test was used to determine the relationship between the subdimensions of the scale, since the data showed normal distribution. Statistical values were evaluated at 95% confidence interval. According to the findings of the study, a weak positive correlation was found between identification and violence sub-dimensions arising from sports media, referee decisions, trainer and coach and athlete behaviors (p0.05).