Bağımsız denetçilerin etik ve kozmetik muhasebe farkedilebilirliği üzerine bir araştırma
A research on the ethical and cosmetic accounting detectability of independent auditors
- Tez No: 817858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda yaşanan muhasebe ve denetim skandalları denetimde etik konusuna dikkat çekmiş ve meslek etiği kavramına olan ilginin artmasına neden olmuştur. Kozmetik muhasebe kavramı da üzerinde özenle durulması gereken etik bir konudur. Mali tabloların şeffaf oluşturulmamasına neden olduğu bilinen ve bazı durumlarda şirketlerin finansal durumları ile ilgili yanıltıcı bilgiler sunan kozmetik muhasebe uygulamaları etik kavramı ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı; bağımsız denetçilerin etik ve kozmetik muhasebe fark edilebilirliklerinin üzerine demografik özelliklerinin etkisini araştırmaktır. 30 bağımsız denetçiye anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Çalışmada değişkenlere ait geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Hipotezleri test etmek için istatistiksel analiz tekniklerinden parametrik istatistiksel tekniklerinden Bağımsız Örneklemeler T Testi (Independent-Samples t Test), Tek Yönlü Varyans (One-Way ANOVA) analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting and auditing scandals in recent years have drawn attention to the issue of ethics in auditing and have led to an increased interest in the concept of professional ethics. The concept of cosmetic accounting is also an ethical issue that should be carefully considered. Cosmetic accounting practices, which are known to cause the financial statements not to be prepared transparently and in some cases provide misleading information about the financial status of companies, are closely related to the concept of ethics. The aim of this study; The aim of this study is to investigate the effect of demographic characteristics on the ethical and cosmetic accounting discernibility of independent auditors. Data were collected by applying a questionnaire to 30 independent auditors. In the study, validity and reliability analysis of the variables were performed. Descriptive statistics of the variables are presented. In order to test the hypotheses, Independent-Samples t Test (Independent-Samples t-Test) and One-Way ANOVA analyzes were applied from parametric statistical techniques.