Sezaryen operasyonlarında spinal anestezide bupivakaine ilave edilen opioidlerin postoperatif ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Assessment of the effect of intrathecal bupivacaine combined with opioids on postoperative analgesia in patients undergoing cesarean section
  1. Tez No: 466895
  2. Yazar: MİNE AKÖZ
  3. Danışmanlar: UZMAN UZM. DR. DERYA KARASU, PROF. DR. ŞEFİKA GÜLSEN KORFALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı spinal anestezi ile yapılan sezaryen operasyonlarında, bupivakain ve fentanile ilave edilen iki farklı morfindozunun etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Gestasyonel yaşı 37 haftanın üzerinde olan, 18 yaş üstü ve spinal anestezi ile sezaryen operasyonu uygulanan 1110 hasta üç gruba ayrıldı. Grup M0 (n=370): 8 mg %5 hiperbarik bupivakain + 20 mcg fentanil, Grup M50 (n=370): 8mg %5 hiperbarik bupivakain + 20 mcg fentanil + 50 mcg morfin, Grup M100 (n=370): 8 mg %5 hiperbarik bupivakain + 20 mcg fentanil + 100 mcg morfin. İntraoperatif vizüel analog skala (VAS) değerleri, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar postoperatif dönemde uygulanan ilk analjezi zamanı karşılaştırıldı. Bulgular: İstatistiksel değerlendirmeye 1090 hasta alındı. İntraoperatif bulantı, kusma Grup M100 'de diğer iki gruba göre anlamlı az bulundu (p=0.047).
Özet (Çeviri)
Purpose:The aim of our study is to compare the effects of two different doses of morphine added to bupivacaine and fentanyl in cesarean operations with spinal anesthesia. Material and Methods:1110 patients with age over 37 weeks, over 18 years of age and undergoing elective cesarean section with spinal anesthesia were divided into three groups according to intrathecal opioids: Group M0: 8 mg 5% hyperbaric bupivacaine and 20 mcg fentanyl, Group M50: 8 mg 5% hyperbaric bupivacaine and 20 mcg fentanyl + 50 mcg morphine, Group M100: 8 mg 5% hyperbaric bupivacaine and 20mcg fentanyl+100mcg morphine. İntraoperative visual analog scale (VAS), intraoperative and postoperative side effects, first analgesic requirement time were recorded. Results: 1090 patients were included in the statistical evaluation. Intraoperative nausea and vomiting were significantly less in the Group M100 (p = 0.047).