TIT deki enfeksiyon parametrelerini kültürde üremeyi gösteren prediktivitesi
Redictive value of infection parameters in TIT indicating growth in culture
- Tez No: 817877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÖSTÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, gebelerde TİT'deki enfeksiyon parametrelerinin kültürde üremelerinin prediktivetisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak planlanmıştır. Çalışmaya 01.01.2021-31.12.2022 tarihleri arasında KSÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniğine ve kadım doğum acil polikliniğine başvuran hastalardan başvuru tarihindeki yaşı 18-45 arası olan gebeler, kateterizasyonla alınan idrar örneklerinden tam idrar tetkiki yapılmış ve 2 saat içerisinde idrar kültürü ekimi yapılmış olan gebeler ve aynı tarihte birden çok idrar tetkiki alınmış olan gebelerin sadece ilk örnekleri çalışmaya dahil edilmiştir. Bu araştırmada duyarlılık seçicilik pozitik prediktivite negatif prediktivite gibi oranlar kullanılacağından, örnek büyüklüğü iki bağımsız grubun oranları arasındaki farkın testi esas alınarak hesaplanmıştır. Burada gruplardan biri ilk vizit kültür pozitif oranı, 2. grup 12.hafta pozitif oranı olarak alınmıştır. Örnek büyüklüğü ilgili yayınlar esas alınarak ilk vizit kültür pozitif oranının 0.15, 12. Hafta kültür pozitiflik oranının 0.075 olduğu varsayımıştır. 1. Tip hata alfa 0.05, güç (1-beta) 0.80 olarak seçilmiştir. Buna göre ilk vizit kültür pozitif olan en az 278, 12. Hafta kültür pozitifli 278 hasta ile çalışılması gerektiği belirlenmiştir. Yani çalışma toplamda en az 556 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada 133 kadında üremenin olduğu, 923 kadında üremenin olmadığı; toplam 1056 kadına ilişkin veriler incelenmiştir. Lökosit mikroskop ve bakteri mikroskop değerlerinin kültür grupları ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p < 0.05). Kültür gruplarından üreme olanların hem lökosit mikroskop hem de bakteri mikroskop değerlerinin üreme olmayanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lökosit mikroskoba ait ortanca üreme olanlarda 3.0; üreme olmayanlarda 1.0 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Bakteri mikroskoba ait ortanca üreme olanlarda 1.0; üreme olmayanlarda 0.0 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the predictive value of infection parameters in TIT in pregnant women. Material and Method: This study has been planned retrospectively. The study included pregnant women aged 18-45 years who applied to the KSU Health, Application, and Research Hospital maternity outpatient clinic and obstetric emergency outpatient clinic between 01.01.2021 and 31.12.2022. Full urinalysis was performed on urine samples obtained by catheterization at the time of application, and urine culture was inoculated within 2 hours for pregnant women who met these criteria. Only the first samples of pregnant women who had multiple urine tests taken on the same date were included in the study. Since ratios such as sensitivity selectivity positively predictive and negatively predictive will be used in this study, the sample size was calculated based on the test of the difference between the ratios of two independent groups. Here, one of the groups was taken as the first visit culture positive rate and the second group was taken as the 12th week positive rate. The sample size was assumed to be 0.15 for the first visit culture positive rate and 0.075 for the 12th week culture positive rate based on the relevant publications. Type 1 error alpha was chosen as 0.05 and power (1-beta) as 0.80. Accordingly, it was determined that at least 278 patients with culture positive first visit and 278 patients with culture positive 12th week should be studied. In other words, the study was performed with at least 556 patients in total. Results: In this study, 133 women with growth and 923 women without growth; data on a total of 1056 women were analysed. It was concluded that there was a statistically significant relationship between leucocyte microscope and bacterial microscope values and culture groups (p < 0.05). It was determined that both leucocyte microscope and bacterial microscope values of those with growth in the culture groups were higher than those without growth. The median leucocyte microscope value was found to be 3.0 in those with growth and 1.0 in those without growth. Conclusion: The median value of bacterial microscope was 1.0 for those with growth and 0.0 for those without growth. Age, erythrocyte microscope and epithelial microscope values were not statistically significantly correlated with culture groups (p > 0.05).