Belediyelerin akıllı uygulamaları: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği
Smart applications of municipalities: The case of Balıkesir Metropolitan Municipality
- Tez No: 817900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HAYTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Akıllı şehir veya akıllı topluluk olarak da bilinen akıllı belediye, sakinlerinin yaşam kalitesini iyileştirmek, sürdürülebilirliği artırmak ve kaynak kullanımını optimize etmek için teknoloji ve veri odaklı çözümler kullanan bir kentsel alanı ifade eder. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi nüfusun artması paralelinde gerek merkezi gerekse yerel yönetimler toplumun idare edilme sürecine akıllı yöntemleri de dâhil etmişlerdir. Akıllı şehir kavramı da yerel yönetimlerin bu çabaları neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin akıllı belediye uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Balıkesir'de uygulanan akıllı kent uygulamaları gerek literatürden gerekse Büyükşehir Belediyesinin faaliyet raporlarından incelenerek belirlenmiştir. Ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde akıllı şehirlerden sorumlu bir yetkili ile konuşularak akıllı şehrin mevcut durumu değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre her ne kadar Balıkesir'de akıllı şehirleşme oranı henüz istenilen düzeyde olmasa da bu konuya büyük önem verilmektedir. Kentte akıllı ulaşım, enerji yönetimi, atık yönetimi, akıllı sulama, çevre izleme ve kamu güvenliği gibi alanlarda akıllı uygulamalar vatandaşın hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A smart municipality, also known as a smart city or smart community, refers to an urban area that uses technology and data-driven solutions to improve the quality of life of its residents, increase sustainability and optimize resource use. In recent years, in parallel with the development of technology and the increase in population, both central and local governments have included smart methods in the management of the society. The concept of smart city has emerged as a result of these efforts of local governments. In this study, it is aimed to evaluate the smart municipality applications of Balıkesir Metropolitan Municipality. For this purpose, the smart city applications implemented in Balıkesir have been determined by examining both the literature and the activity reports of the Metropolitan Municipality. In addition, the current situation of the smart city was evaluated by talking to an official responsible for smart cities in Balıkesir Metropolitan Municipality. According to the research findings, although the rate of smart urbanization in Balıkesir is not yet at the desired level, great importance is attached to this issue. In the city, smart applications in areas such as smart transportation, energy management, waste management, smart irrigation, environmental monitoring and public safety have been put at the disposal of the citizens.