Anadolu'da mozaiğin gelişimi
Development of mosaic in Anatolia
  1. Tez No: 81791
  2. Yazar: Z. CEYLAN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
öz Bu tezin amacı, Anadolu' da ortaya çıkarılan mozaiğin gelişimini incelemektir. Bu da, mozaik yapımında kullanılan malzeme, kompozisyon ve emblema, dekorasyon, renk ile mekanların incelenmesiyle yapılabilir. Anadolu mozaiği ile ilgili olarak yapılan araştırmaların az olması, bazı mozaik örnekleriyle ilgili yeterli bilginin elde edilmesini güçleştirmiştir. Bu çalışmada Anadolu'da ortaya çıkarılan mozaikler : 1. Anadolu 'da mozaiğin ilk ortaya çıktığı dönem olan M.Ö. 8.yy ile Hellenistik Dönem arası, 2. Hellenistik Dönem, 3. Roma Dönemi mozaikleri olarak sınıflandırılmışlardır. Bu başlıklar altında mozaikler tüm özellikleriyle anlatılmışlardır. Anadolu'da Hellenistik Dönem ve öncesine ait örneklerin sayısı azdır; Roma Dönemi'yle birlikte bu sayı da artar. Bunun sebebi mozaiklerin tahrip olması veya çok azının kayıtlara geçirilmesidir. Konuyla ilgili olarak yapılan çalışmaların az olmasının sebebi de budur. Anadolu'daki en erken mozaik Gordion' da bulunur ve M.Ö. 8. yy'a aittir. Anadolu mozaiklerinde malzeme olarak cam, çakıltaşı, kireçtaşı, kiremit parçaları, mermer, terrakota kullanılır. Bu malzemeler mozaiğin ilk ortaya çıktığı dönemlerde doğal halleriyle kullanılırlar. Zamanla kısmen düzeltilip, polygonal tesserae halini alırlar; M.Ö. 2. yy 'da ise küp şeklindeki gerçek tesserae oluşur. Yukarıda belirtilen tarihlemelere göre, ilk dönemlerde geometrik motifler ile daha çok siyah ve beyaz gibi renkler kullanılır. Hellenistik Dönem'de emblema ve bordur oluşur, yeni motiflerin yanında konulu kompozisyonlar dayapılmaya başlanır, renk çeşidi de artar. Roma Dönemi'yle birlikte ise emblema azalır, konulu kompozisyonlarda belirgin biçimde artış olur. Anadolu'daki mozaikler genellikle evlerde, kutsal yapılarda, hamam, stoa, bouleuterion gibi yapılarda bulunur. Yeni örneklerin ortaya çıkarılması, korunabilmeleri ve sağlıklı bir biçimde kayıtlara geçirilmeleri Anadolu mozaiğinin gelişiminin daha sağlıklı incelenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to examine the progress of the mosaics that have been found out in Anatolia. This could be achieved by the examination of mosaics in this terms of their composition and emblema, decoration, colour and the material that have beeen used for the making of mosaics, and the areas where the mosaics have been found out. Because of the limited number of researches about the Anatolian mosaics, sufficiant information could not have been gathered about some mosaic samples. In this study, Anatolian mosaics were groupped under three headinds. These are (1) the period of between B.C. Vlllth century and Hellenistic era that is the period of first representation of Anatolian mosaics, (2) Hellenistic Period and (3) Roman Period. The mosaics were spelt out under these three headings. In Anatolia, the number of mosaic samples belongs to the Hellenistic Period and before the Hellenistic Period are limited but there are a number of sufficient mosaic samples belongs to the Roman Period. The reason for this may be the destruction of mosaics or limited records about these mosaics. These are the reasons for the insufficiency in the number of studies about this subject. The first representation of mosaic in Anatolia is in Gordion and it belongs to the period of B.C. Vlllth century. In the materials that were used for the Anatolian mosaics were glass, rounded pebble, limestone, tile pieces, marble and terracota. In the1 earliest mosaics, these materials are used as they are. In course of time, they are partly smoothed and they became polygonal tesserae. In B.C. II nd century, in the shape of real cubic tesserae is formed. According to the given periods above, in the earliest periods, mostly geometric motifs and black and white colours are used. Emblema and bordur are formed in the Hellenistic Period. In this period the new motifs and the subjected compositions are started to make. Moreover, the types of colours increase. With the Roman Period, emblema decrease and the number of subjected compositions significiantly increase. Anatolin mosaics are generally found in houses, temples, baths, stoa and bouleuterion. The finding, of new samples and the preservation and soundly recording of them will ensure the sound examination of the progress of Anatolian mosaics.