The effect of IL-8 and IGF-1 levels on DNA fragmentation in Semen and the standard sperm parameters
IL-8 ve IGF-1 düzeylerinin Semendeki DNA fragmentasyonu ve standart sperm parametreleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 817946
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED A. JASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Birçok çalışma spermdeki DNA parçalanmasının çeşitli unsurları üzerinde bir etki olduğunu gösterdiği için, bu çalışmada interlökin 8 ve IGF-1'in etkilerini tartışacağız. Bu çalışma, Bağdat'taki Kamal Al-Samarrai Hastanesi'nde, infertilite türünü ortaya çıkarmak ve bu alanda tıbbi olarak onaylanmış nedenleri tespit etmek için hastalardan rastgele 120 örnek seçilerek gerçekleştirilmiştir. Testin temel prensibi, yaygın olarak bulunan bir kit ve kantitatif sandviç enzim immunoassay yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanmakta olduğumuz kit, bir biyotin çift antikor sandviçine dayalı bir teknoloji olan Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testine (ELISA) dayanmaktadır. Kuyucuklar önceden bir IL-8 monoklonal antikoru ile önceden kaplanmıştır. Kuyucuklara IL-8 eklendikten sonra plakalar inkübe edilmiştir. Daha sonra, bir immünolojik kompleks oluşturmak üzere streptavidin-HPR ile birleşebilmeleri için biyotin etiketli IL-8 antikorları eklenmiş, plakalar daha sonra herhangi bir bağlanmamış enzimi çıkarmak için yıkanmıştır. Bu işlem, bağlanmamış enzim olmadığından emin olmak için yapılmıştır. Sonuç olarak, bu araştırmanın amacı, daha önce inkübe edilmiş sperm kalitesini artırmak için insülin benzeri büyüme faktörü I (IGF-1) kompleksi kullanmanın uygulanabilirliğini araştırmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Since many studies have demonstrated that there is an influence on several elements of DNA fragmentation in sperm, we will discuss the effects of interleukin 8 and IGF-1 in this study. This study was conducted at Kamal Al-Samarrai Hospital in Baghdad, where 120 random samples were selected from patients to reveal the type of infertility and the reasons that were medically approved in this field. The fundamental principle of the test was carried out using a commonly available kit and the quantitative sandwich enzyme immunoassay method. The kit we are employing is based on the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA), a technology based on a biotin double antibody sandwich. The wells had previously been pre-coated with an IL-8 monoclonal antibody. After adding IL-8 to the wells, the plates were incubated. Next, biotin-tagged IL-8 antibodies were added so they could combine with streptavidin-HPR to form an immunological complex. The plates were then washed to remove any unbound enzymes. This was done to make sure that there were no unattached enzymes. As a result, the objective of this research was to investigate the viability of employing the insulin-like growth factor I (IGF-1) complex in order to improve the quality of sperm that had previously been incubated.