Demokrat Parti döneminde Maraş'ta seçimler ve siyaset
Elections and politics in Maraş during the Democrative Party period
  1. Tez No: 817947
  2. Yazar: OĞUZ KÖSELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞAVKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
7 Ocak 1946 tarihinde kurulan Demokrat Parti, Türkiye‟de demokratik devlet düzeninin kurulmasında oldukça önemli bir paya sahiptir. Demokrat Parti kurulduktan yaklaĢık 6 ay sonra Türkiye‟de 1946 Milletvekili Genel Seçimi yapılmıĢtır. Böylece Türkiye, birden fazla siyasi parti arasında seçim iradesini belirleme hakkına eriĢmiĢtir. Demokrat Parti 1950 yılına kadar geçen süre boyunca Türkiye genelinde etkili bir teĢkilatlanma yoluna gitmiĢtir. TeĢkilatlanmadaki bu baĢarısı ve halkın iradesi 1950‟de Demokrat Partiyi iktidara taĢımıĢtır. 1950‟de gerçekleĢen seçim sonucuna göre, MaraĢ‟ta da Demokrat Parti tam liste halinde kazanmıĢtır. Seçimin baĢarılı atmosferinde gerçekleĢen 1950 Yerel Seçimleri de ülke genelinde ve MaraĢ‟ta Demokrat Parti lehine tecelli etmiĢtir. Demokrat Parti iktidarında ilk dönemini baĢarılarla geçirmiĢ, bilhassa kırsal kesimden büyük ilgi görmüĢtür. BaĢarılı geçen bu ilk dönemin sonunda Demokrat Parti, MaraĢ‟ta girdiği 1954 Milletvekili Genel Seçimi ve 1954 Muhtar ve Ġhtiyar Heyeti Üyeleri seçimini muhalefet karĢı ezici bir üstünlükle kazanmıĢtır. Ancak 1955 yılından itibaren Türkiye‟de yaĢanan sıkıntılar, ülke genelinde olduğu gibi MaraĢ‟ta da Demokrat Parti‟nin büyük oy kaybetmesine neden olmuĢtur. MaraĢ‟ta ilk kez 1955 Yerel Seçimlerinden mağlubiyetle çıkan Demokrat Parti, 1957 Milletvekili Genel Seçiminde büyük oy kaybına uğramıĢ ve Cumhuriyet Halk Partisi MaraĢ‟ta tam liste halinde kazanmıĢtır. Bu çalıĢmada, Demokrat Parti Döneminde MaraĢ‟a dair genel ve yerel seçimler incelenmiĢtir. MaraĢ ili örneğinden hareketle, Demokrat Parti Döneminde yapılan seçimlerin yereldeki yansımaları değerlendirilmiĢ, siyasi hayata ıĢık tutması hedeflenmiĢtir. MaraĢ özelinde böyle bir çalıĢmanın daha önce yapılmamıĢ olması bu tez konusunun seçilmesinde belirleyici unsur olmuĢtur. ÇalıĢmanın hazırlanması noktasında faydalanılan kaynaklar; arĢiv belgeleri, resmi yayınlar, yerel ve ulusal gazeteler ve tetkik eserlerden oluĢmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Democratic Party, established on January 7, 1946, played a vital role in establishing a democratic state in Turkey. Within six months of its formation, the 1946 General Election was held, granting Turkey the right to choose among multiple political parties. The Democratic Party efficiently organized itself nationwide until 1950, and its success, along with the people's support, led to its victory in the 1950 elections. The party also won all seats in MaraĢ during this time. The 1950 Local Elections witnessed a favorable outcome for the Democratic Party both in the country and in MaraĢ. The party's initial term in power was marked by achievements, especially gaining popularity in rural areas. In the 1954 General Election and the elections for Muhtars and Council of Elders in MaraĢ, the Democratic Party won by a significant margin. However, starting in 1955, the party faced challenges, resulting in a significant loss of votes in MaraĢ and nationwide. The Democratic Party suffered its first defeat in the 1955 Local Elections in MaraĢ, and in the 1957 General Election, the Republican People's Party won all seats in MaraĢ. This study focuses on analyzing the general and local elections in MaraĢ during the Democratic Party era. By examining the local impact of these elections, it aims to provide insights into the political landscape. This study is unique as it is the first of its kind specifically focusing on MaraĢ. The research draws upon archival documents, official publications, local and national newspapers, and scholarly works.