Bulanık mantık ile ailevi akdeniz ateşi (AAA) hastalığının teşhisi
Diagnosis of familial mediterranean fever disease (FMF) with fuzzy logic
  1. Tez No: 817956
  2. Yazar: EBRU GÜLENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Belirleyici özelliği tekrarlayan ateş nöbetleri olan, göğüs, karın, eklem ağrısı ve şişkinliğin eşlik ettiği genetik hastalık olan Ailevi akdeniz ateşi (AAA) hastalığına özgü kullanılan bir laboratuvarda incelenen bir test yoktur. Bunun için hekimler tarafından; hastanın yakınmaları, aile öyküsü, akut faz reaktanları gibi yönlendirici laboratuvar tetkikleri, genetik mutasyon varlığı ve Kolşisin tedavisi göz önüne alınarak tanı konmaktadır. Bu tez çalışmasında, alanında uzman bir hekimden destek alınarak, bulanık mantık yardımıyla AAA hastalığının teşhisine yardımcı olacak bir bulanık karar verme sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no laboratory-tested test specific to Familial Mediterranean Fever (FMF), a genetic disease characterized by recurrent bouts of fever, accompanied by chest, abdominal, joint pain and swelling. For this, by physicians; The diagnosis is made by considering the patient's complaints, family history, guiding laboratory tests such as acute phase reactants, the presence of genetic mutations and colchicine treatment. In this thesis, with the support of an expert physician, a fuzzy decision making system was designed to help diagnose FMF disease with the help of fuzzy logic.