Okul öncesi öğretmen adaylarının mülteci öğrencilere karşı tutumlarının kapsayıcı eğitim açısından incelenmesi
An investigation of pre-school teacher candidates' attitudes towards refugee students in terms of inclusive education
- Tez No: 817968
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Öğretmen adayları, mesleki hayatlarında mülteci öğrencilerle sık sık karşılaşacaklardır. Bu nedenle, bu grup hakkında ne tür bir düşünceye sahip oldukları ve kapsayıcı eğitim açısından nasıl bir tutuma sahip olduklarının belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu araştırma, Okul Öncesi öğretmen adaylarının mülteci öğrencilere karşı tutumlarının kapsayıcı eğitim açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören toplam 269 Okul Öncesi öğretmen adayından toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Kapsayıcı Eğitimde Öğretmen Tutum Ölçeği ve Mülteci Öğrenci Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Nicel araştırma türüyle tasarlanan bu araştırmada ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma veri analizleri SPSS paket programında yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizindeyse ANOVA, T-Testi ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma analizlerinde elde edilen bulgulara göre Okul Öncesi öğretmen adaylarının kapsayıcı eğitime ilişkin tutumları artarken, aynı zamanda mülteci öğrencilere yönelik tutumlarının da arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, daha önce herhangi ön lisans/lisans programından mezun olmama değişkenlerine göre KEÖTÖ ve MÖTÖ toplam puanlarında anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı tespit edilirken; uyruk, medeni durum, yerleşim birimi, sosyoekonomik durumları, yaşadıkları yerde mültecilerin olup olmama durumu ve bu mültecilerle etkileşimleri yahut etkileşim içinde olmamaları gibi faktörlerde de KEÖTÖ ve MÖTÖ toplam puanlarında anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu söylenebilmektedir. Sonuç olarak, Okul Öncesi öğretmen adaylarının kapsayıcı eğitime ilişkin tutumlarıyla, mülteci öğrencilere karşı olan tutumları arasında bariz bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pre-service teachers will frequently encounter refugee students in their professional lives. Therefore, it is important to determine what kind of opinion they have about this group and what attitude they have in terms of inclusive education. This research was conducted to examine the attitudes of pre-school teacher candidates towards refugee students in terms of inclusive education. For this purpose, a total of 269 pre-school teacher candidates, 59 of whom are 1st grade, 65 people are 2nd grade, 73 are 3rd grade and 72 people are 4th grade, who are studying in Trakya University Education Faculty, Department of Basic Education, Pre-School Teaching Department were collected. Demographic Information Form, Teacher Attitude Scale in Inclusive Education and Refugee Student Attitude Scale were used as data collection tools in the research. Relational screening design was used in this study, which was designed with a quantitative research type. Research data analyzes were made in SPSS package program. ANOVA, T-Test and Pearson Correlation tests were used in the analysis of the research data. According to the findings obtained in the research analysis, it was determined that while the attitudes of pre-school teacher candidates towards inclusive education increased, their attitudes towards refugee students also increased. In addition, it was determined that there was no significant difference in the total scores of Teacher Attitude Scale for Inclusive Education and the Refugee Student Attitude Scales according to the variables of gender, age, grade level, and not having graduated from any associate/undergraduate program before; It can be said that there is a significant difference in the total scores of Teacher Attitude Scale for Inclusive Education and the Refugee Student Attitude Scales in factors such as nationality, marital status, settlement, socioeconomic status, whether there are refugees in the place where they live, and whether they interact or not interact with these refugees. As a result, it was determined that there is a clear relationship between pre-school teacher candidates' attitudes towards inclusive education and their behaviors towards refugee students. Suggestions were given in line with the results obtained from the findings.