Karaman ili organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerdeki yöneticilerin lojistik köylere yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of managers in enterprises operating in the organized industrial zone of Karaman province towards logistic villages
- Tez No: 817969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma; lojistik köy yapım ihalesi aşamasında bulunan Karaman ili organize sanayi bölgesinde çalışan işletme yöneticilerinin lojistik köylere yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla genel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma; Karaman ili organize sanayi bölgesinde gıda ve ambalaj sektörlerinde 25-30 yıldır ulusal ve uluslararası alanlarda faaliyet gösteren firmalarda görev yapan 50 gıda ve 50 ambalaj sektöründen olmak üzere toplam 100 yönetici ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve“Lojistik Köylere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcıların lojistik köylere yönelik tutumlarının; işbirliği ve ulaşım maliyeti, üretim ve pazarlama alanının genişlemesi ve müşteri ilişkileri ile güvenli ulaşım ve karlılık alt boyutlarında çok yüksek; operasyonel kolaylık, rekabet avantajı ve tanırım alt boyutları ile genel toplamda yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiş; işbirliği ve ulaşım maliyeti alt boyutunda yaş, çalışılan sektör, toplam yöneticilik süresi ve toplam çalışma süresi değişkenlerine göre; üretim ve pazarlama alanının genişlemesi ve müşteri ilişkileri alt boyutunda öğrenim düzeyi ve yaş değişkenlerine göre; operasyonel kolaylık alt boyutunda cinsiyet değişkenine göre; rekabet avantajı ve tanıtım alt boyutunda öğrenim düzeyi değişkenine göre ve genel toplamda ise yine öğrenim düzeyi değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed within a general survey model with the aim of examining the attitudes of business managers working in the Karaman province's organized industrial zone, which is currently at the stage of logistics village construction tender, towards logistics villages. The research was conducted with a total of 100 managers, 50 from the food sector and 50 from the packaging sector, who have been operating nationally and internationally for 25-30 years in the Karaman organized industrial zone. For data collection, a personal information form and the 'Attitude Scale towards Logistics Villages' were utilized. Due to the normal distribution of the data, parametric tests were employed for data analysis. The research findings revealed that the participants' attitudes towards logistics villages were found to be very high in the sub-dimensions of collaboration and transportation cost, expansion of production and marketing areas, customer relationships and secure transportation, as well as in the overall dimension of profitability and operational convenience. Moreover, in the sub-dimensions of competition advantage and recognition, the attitudes were perceived to be high overall. Furthermore, the attitudes of the participants were examined in terms of various variables. Within the sub-dimension of collaboration and transportation cost, differences were observed based on age, the sector they work in, total managerial experience, and total work experience. In the sub-dimension of expansion of production and marketing areas and customer relationships, differences were found based on educational level and age. For the sub-dimension of operational convenience, differences were related to gender. In the sub-dimension of competition advantage and recognition, differences were linked to educational level. Lastly, in the overall dimension, differences were also observed based on educational level. In conclusion, this study sheds light on the attitudes of business managers towards logistics villages and demonstrates that these attitudes vary significantly based on different variables related to the managers and their sectors of operation.