Dünya'da ve ülkemizde kanser hastalarının palyatif bakım hizmetlerinin incelenmesi
Investigation of palliative care services of cancer patients inthe world and in our country
- Tez No: 817967
- Danışmanlar: PROF. DR. DUMRUL GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gözlemsel nitelikli bu çalışmada; dünyada ve ülkemizde kanser hastalarının ve ailelerinin“tedavi sırasında ve sonrasında”hastanın yaşamını zorlaştıran fiziksel psikolojik ve manevi problemlerinin değerlendirilmesi ve hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek için palyatif bakımın öneminin anlatılması amaçlamaktadır. Araştırma için NKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı'nda ve NKÜ Kütüphanesi'nde bulunan araç ve gereçler kullanılmıştır. Araştırma esnasında Literatür taraması yapılmış, palyatif bakım ihtiyacı olan kanser hastaları, aileleri ve hizmet veren sağlık personeli ile yüz yüze görüşülerek bulgular değerlendirilmiştir. DSÖ; 2040 yılında 28.4 milyon yeni kanser vakasının meydana geleceğini tahmin etmektedir. 2020 yılı için tespit edilen küresel kanser prevelansına göre günümüzde palyatif bakım hizmetlerine ihtiyaç duyan toplam 19.3 milyon kanser hastası sayısının önümüzdeki 30 yılda %47 oranında artması beklenmektedir. Palyatif bakımın alanı sadece kanser hastaları değildir. Dünyada kanser hastaları dışında yaşamı tehdit eden; kardiyovasküler hastalıklar, son dönem organ yetmezlikleri, progresif nörolojik hastalıklar ve AIDS gibi hastalıklarda palyatif bakımın hizmet alanındadır. Bu çerçeveden bakıldığında dünyada her yıl yaklaşık 100 milyon insan palyatif bakım hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Dünyada ve ülkemizde kanser hastalarının palyatif bakım hizmetlerine erişimindeki eksikliklerin tespiti ile bunların çözümlenerek giderilmesi önümüzdeki yıllarda hem ülkemizin sağlık giderlerinin azaltılmasını hem de hastaların yaşam kalitelerinin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this observational study; It is aimed to evaluate the physical, psychological and spiritual problems of cancer patients and their families in the world and in our country, which complicates the life of the patient“during and after treatment”, and to explain the importance of palliative care in order to improve the quality of life of patients. For the research, tools and materials in the NKU Institute of Social Sciences Health Management Department and NKU Library were used. During the research, a literature review was conducted, and the findings were evaluated by face-to-face interviews with cancer patients in need of palliative care, their families and healthcare personnel. WHO; It is estimated that 28.4 million new cancer cases will occur in 2040. According to the global cancer prevalence determined for 2020, the total number of 19.3 million cancer patients in need of palliative care services is expected to increase by 47% in the next 30 years. The field of palliative care is not just cancer patients. threatening life in the world, except for cancer patients; It is in the service area of palliative care in diseases such as cardiovascular diseases, end-stage organ failures, progressive neurological diseases and AIDS. From this perspective, approximately 100 million people in the world need palliative care services every year. Identifying and solving the deficiencies in the access of cancer patients to palliative care services in the world and in our country will both reduce the health costs of our country and increase the quality of life of the patients in the coming years.