Kurumsal itibar yönetimi algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Urfa ili örneği
The effect of corporate reputation management perception on organizational commitment: The case of Urfa
  1. Tez No: 817975
  2. Yazar: EMEL OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kurumsal itibar ve örgütsel bağlılık kavramları, günümüzde önemli yere sahip olup, kurumlar için önemi giderek artmaya başlamaktadır. Kurumsal itibar kavramı özellikle iç ve dış paydaşların desteğini kazanmak ve iş görenlerin örgüte bağlılıklarını artırmada oldukça etkilidir. Araştırmalar, kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık ve iş yaşamındaki kazanımlar için önem arz ettiğini desteklemektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, devlet hastanesinde ve özel bir hastanede çalışan personellerin kurumsal itibar ve örgütsel bağlılık kavramları genel olarak incelenerek, çalışanların örgütsel itibar algıları ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi belirlemek için analizler yapılmıştır. Bu çalışma; algılanan kurumsal itibarın örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyini inceleyebilmek amacıyla Şanlıurfa ilinde Siverek ilçesinde Siverek Devlet Hastanesinde ve Siverek Diş Hastanesinde görev yapan personel üzerinde kolayda örnekleme ile elden anket dağıtımı yapılarak tamamlanmıştır. Araştırmanın amacı ve hipotezleri kapsamında saha çalışmasında kullanılan anket formu 3 bölümden oluşmaktadır. Anket formunun ilk bölümünde katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, akademik unvan ve çalışma süresinin sorgulandığı demografik özelliklere ait sorular yer almaktadır. İkinci bölümünde örgütsel bağlılık ölçümüne ilişkin sorular yer almaktadır. Son olarak üçüncü bölümünde ise kurumsal itibarı ölçmek amaçlı sorular yer almaktadır. Literatürden elde edilen ölçeklere dayanarak oluşturulan 55 soruluk anket formu, ulaşılan 900 akademik personele dağıtılmış olup bunlardan 401 adedi geri dönmüş ve değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve bu kapsamda araştırma hipotezlerinin test edilmesi amacıyla
Özet (Çeviri)
The concepts of corporate reputation and organizational commitment have an important place today and their importance is gradually increasing for institutions. The concept of corporate reputation is especially effective in gaining the support of internal and external stakeholders and increasing the commitment of employees to the organization. Research supports that the perception of corporate reputation is important for organizational commitment and gains in business life. In this context, the aim of this study was to examine the concepts of corporate reputation and organizational commitment of the personnel working in a public hospital and a private hospital in general, and analyzes were made to determine the relationship between employees' perceptions of organizational reputation and organizational commitment. This work; In order to examine the direction and level of the relationship between perceived corporate reputation and organizational commitment, the survey was completed by hand-delivering questionnaires to the personnel working in Siverek State Hospital and Siverek Dental Hospital in Siverek district of Şanlıurfa province. The questionnaire used in the fieldwork within the scope of the purpose and hypotheses of the research consists of 3 parts. In the first part of the questionnaire, there are questions about the demographic characteristics of the participants, in which gender, age, marital status, academic title and working time are questioned. In the second part, there are questions about organizational commitment measurement. Finally, in the third part, there are questions to measure corporate reputation. The 55-question questionnaire, which was created based on the scales obtained from the literature, was distributed to 900 academic personnel reached, and 401 of them were returned and evaluated. The obtained data were analyzed using the SPSS program and in this context, in order to test the research hypotheses.