Belediye zabıtasının trafik denetimi: Kadıköy Belediyesi örneği
Trafic control by municipal police: Example of Kadiköy Municipality
  1. Tez No: 341193
  2. Yazar: FEHMİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından olan belediyeler bütün dünyada her gün biraz daha önem kazanmaktadır. Türkiye uzun yıllardır, belediyelerin kuruluşu, görevleri, mali kaynaklarının geliştirilmesi, merkezi yönetim kuruluşları ile ilişkilerinin iyileştirilmesi gibi yeniden yapılanma ve düzenleme çabalan içindedir. Son yıllarda trafik hizmetlerini mahalli idare birimleri olan belediyelere devredilmesi yeniden yapılanma çalışmaları içinde yer almaktadır. Günümüzde; özerklik ve demokratik katılım kavramlarının yanı sıra, yerel kaynakların kullanımında verimlilik, hizmet sunumunda etkinlik ilkelerinin gözetilmesi büyük önem kazanmıştır. Merkezi idarenin yerel nitelikte sayılabilecek kent içi trafik hizmetlerini merkezi idarece yerine getirmesi bürokrasiyi arttırmakta bu da hizmetlerin görülmesinde beklenen performansı azaltmaktadır.Bu çalışmada belediye zabıtasının trafik hizmetlerini incelemek için Kadıköy İlçe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'ne 2011 yılı içinde gelen şikâyetler ve belediye zabıtası ve halk için hazırlamış olduğumuz anket sonuçları değerlendirilmiştir. Belediyeye gelen şikâyetlerin çoğu kaldırım işgaliyle ilgili olduğu, mevcut kent içi trafik denetimlerini eksik gören katılımcıların, belediyelerinde kent içi trafik denetimlerinde yetkilendirilmesi konusunda hemfikir oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Municipalities which are essential institutions of democracy are gaining more importance all over the world every day. For many years, Turkey has tried to reconstruct and regulate municipalities and worked on their establishment, process duties, devoloment of financial resources, and betterment of their relations with central management organizations. In recent years, transferring the traffic services to the municipalities. The transfer of the traffic services to the municipalities, local goverment units is among the recent reconstruction effort. Nowadays, besides the concepts of autonomy and democratic participation, the focus on the efficiency in the use of local resources and effectiveness in service delivery has gained great importance. The fact town traffic services are implemented by the central administration increases the bureaucratic work and the expected performance.In order to investigate municipal police traffic services, complaints received by the Municipal Police of Kadikoy district the in the year 2011, as well as the results of surveys that were done for the municipal police and the public were examined. The observed results were mainly that most complaints received by the municipality were related to the occupation of sidewalks and that the participants whot see the current lack of traffic controls in town agree that municipalities should be in charge of traffic regulation.