Duyguları ifade etme ve ilişki sürdürme stratejileri arasındaki ilişkide romantik ilişkide kendini açma düzeyinin aracı rolünün incelenmesi
Mediating role of the level of self disclosure in the romantic relationship in the relationship between the expressing emotions and the relationship maintenance behaviors
  1. Tez No: 818012
  2. Yazar: KÜBRA DÖRTYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, duyguları ifade etme ve ilişki sürdürme stratejileri arasındaki ilişkide romantik ilişkide kendini açma düzeyinin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma örneklemi en az 6 aydır romantik ilişkisi bulunan ve yaşları 18-40 arasında değişen 268 kadın ve 76 erkek olmak üzere toplam 344 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İlişki Sürdürme Stratejileri Ölçeği, Duyguları İfade Etme Ölçeği ve Romantik İlişkide Kendini Açma Düzeyi Ölçeği kullanılmıştır. Form araştırma kriterlerini sağlayan bireylere Covid-19 pandemisi nedeniyle ve katılımcılara kolay ulaşılabilirliğin sağlanabilmesi için çevrimiçi olarak ulaştırılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılardan elde edilen veriler SPSS Statistics 25 ve AMOS 18 paket programlarıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, İlişki Sürdürme Stratejileri puanlarının Duyguları İfade Etme ve Romantik İlişkide Kendini Açma Düzeyi puanları ile orta düzeyde pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde Duyguları İfade Etme ve Romantik İlişkide Kendini Açma Düzeyi puanları arasında da orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Gerçekleştirilen çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, duyguları ifade etme ve romantik ilişkide kendini açma düzeyi değişkenleri, ilişki sürdürme stratejileri değişkenindeki toplam varyansın yaklaşık %41'ini açıklamıştır. Duyguları ifade etme ve romantik ilişkide kendini açma düzeyi değişkenlerinin ilişki sürdürme stratejilerinin anlamlı birer yordayıcısı olduğu görülmüştür. Bunun yanında test edilen model sonucuna göre, duyguları ifade etme ile ilişki sürdürme stratejileri arasındaki ilişkide romantik ilişkide kendini açma düzeyinin kısmi aracı olduğu saptanmıştır. Bu bulgu duyguları ifade etmenin ilişki sürdürme stratejileriyle doğrudan etkiye sahip olduğu, romantik ilişkide kendini açma düzeyi üzerinden ise dolayı etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examine the mediating role of the level of self disclosure in the romantic relationship in the relationship between the expressing emotions and the relationship maintenance behaviors. The research sample consisted of a total of 344 people, 268 women and 76 men aged 18-40 who had been in a romantic relationship for at least 6 months. Socio-Demographic Information Form, Relationship Maintenance Strategies Scale, Expression of Emotions Scale and Self Disclosure in Romantic Relationship Scale were used as data collection tools. The form was delivered online to individuals who meet the research criteria due to the Covid-19 pandemic and to ensure easy accessibility to participants. The data obtained from the participants within the scope of the study were analyzed with SPSS Statistics 25 and AMOS 18 package programs. According to the results of the research, it was found that the Relationship Maintenance Strategies scores were moderately positively related to the Expressing Emotions and self opening level scores in the romantic relationship. Similarly, a moderate positive relationship was found between the Expressing Emotions and self-disclosure level scores in a romantic relationship. According to the results of the multiple regression analysis performed, the variables of expressing emotions and the level of self disclosure in the romantic relationship explained about 41% of the total variance in the variable strategies for maintaining relationships. The variables of self disclosure in a romantic relationship and expressing emotions were found to be significant predictors of relationship maintenance strategies. In addition, according to the test model result, it was found that the relationship between expressing emotions and relationship strategies was a partial means of self disclosure in the romantic relationship. This finding suggests that expressing emotions has a direct impact on relationship maintenance strategies, while it has an effect on the level of self-disclosure in a romantic relationship.