An analysis of political impacts on northern cyprus tourism
Kuzey Kıbrıs turizmi üzerindeki siyasi etkilerin analizi
  1. Tez No: 818019
  2. Yazar: ÜMMÜ ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVID LAUGHTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Turizm, İşletme, Political Science, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sheffield Hallam University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı, Kuzey Kıbrıs turizmine olan politik etkileri analiz etmek ve ülkenin turizmini pazarlamak için uygun, faydalı ve karlı çözümler bulmaktır. Yalnızca Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs, bu çalışmanın ana yönleri olan politika, turizm ve pazarlama için benzersiz bir platform sağlar. Politik durumu, turizm endüstrisine büyük etkileri olan bir konudur; etkili pazarlama, mevcut politik iklim içinde turizm endüstrisini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir literatür taraması, adanın politik tarihini tanıtır ve Kuzey Kıbrıs turizm endüstrisi ile politika arasındaki ilişkiyi tartışır, aynı zamanda veri analizi Kuzey Kıbrıs turizm endüstrisinin mevcut durumunu gözden geçirir. Bu araştırma için birincil veri toplama yöntemi olarak iki yol seçilmiştir. İlk olarak, bu alanda uzman kişilerle bireysel derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Mülakatların amacı, Kuzey Kıbrıs'ın turizm ve pazarlamasını etkileyecek ana faktörlerle ilgili olarak uzmanların görüşlerini alabilmektir. İkinci birincil veri toplama yöntemi olarak anket seçilmiştir. Bu, Kuzey Kıbrıs'taki bazı büyük otellerde 30 turistle gerçekleştirilmiştir. Anketin amacı, turistlerin Kuzey Kıbrıs hakkında ne düşündüğünü öğrenmektir. İkincil veri de toplanmıştır. Sonuçlar, ana güçleri bozulmamış ve ticarileşmemiş doğası olan, gelişimin erken aşamalarında keşfedilmemiş bir Kuzey Kıbrıs'ı göstermektedir. Tüm uzmanlar, politik faktörlerin Kuzey Kıbrıs turizmini doğrudan ve önemli şekilde etkilediği konusunda hemfikirdir. Ayrıca anketlerle, turistlerin görüşleri toplanmış ve genel olarak, hem mülakatlar hem de anketler daha fazla çözüm bulmak için kullanılmıştır. Ayrıca, turizm endüstrisi için politik etkiler, belirlenen önemli sorunlar şunlardır: hükümet profesyonelliği ve vizyonunun eksikliği; finansman eksikliği; bir kış ticaretinin olmaması; taşımacılık sorunları; endüstri boyunca geliştirilmiş tesislere ve daha yüksek hizmet standartlarına ihtiyaç, vb. Ayrıca, birincil hususların analizi ile birlikte öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to analyse the political impacts on Northern Cyprus tourism and to find out appropriate suggestions, useful and profitable solutions in order to market the country's tourism. Northern Cyprus, which is only recognised by Turkey, provides a unique platform for the application of politics, tourism and marketing, which are the main aspects of this study. Its political status poses tremendous implications on its tourism industry; effective marketing could assist in developing the tourism industry within the current political climate. A literature review introduces the political history of the island and discusses the correlation between politics and the Northern Cyprus' tourism industry, whilst data analysis overviews the current state of the Northern Cyprus' tourism industry. Two methods were chosen as the most appropriate methods of primary data collection for this research. Firstly, individual in-depth interviews were conducted with the persons who are experts in this field. The aim of the interviews was to gain opinions of the experts on certain issues relevant to an analysis of the primary factors that would influence the tourism and marketing of Northern Cyprus. Questionnaire was chosen as the second primary data collection method. It was carried out with 30 tourists in some major hotels in Northern Cyprus. The aim of the questionnaire was to gain opinions of tourists about Northern Cyprus. Secondary data was also collected. The results were indicative of an undiscovered Northern Cyprus in the early stages of development, with the main strengths being its unspoilt and uncommercialised nature. All experts interviewed agreed that political factors affect directly and significantly Northern Cyprus' tourism. Also with questionnaires, tourist's opinions were gathered and overall, both interviews and questionnaires used for finding further solutions to the case. Furthermore, political implications for the tourism industry, significant problems identified were the: lack of government professionalism and vision; shortage of finances; absence of a winter trade; transportation problems; necessity for improved facilities and higher standards of service throughout the industry, etc. Moreover, recommendations have been provided along with the analysis of the primary considerations.