İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı ile algıladıkları öğretmen duygusal desteği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between primary school 4th and 5th grade students' math anxiety and their perceived teacher affective support
- Tez No: 818022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TATAROĞLU TAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı çeşitli değişkenler açısından incelenmiş ve matematik kaygısı ile algılanan öğretmen duygusal desteği arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde ilişkisel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2021- 2022 eğitim-öğretim yılında Tekirdağ ili Marmaraereğlisi ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaokullarda 4. ve 5. sınıfta öğrenim gören 392 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bindak (2005) tarafından oluşturulan“İlköğretim Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeği”, Sakiz (2017) tarafından oluşturulan“Öğretmen Yapıcı Duygusal Destek Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler“Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı”(SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olduğu belirlenmiş ve parametrik testler kullanılmıştır. Öğrencilere ilişkin demografik değişkenlerin ölçeklerden alınan puan ile karşılaştırılmasında; bağımsız örneklem t testi, sayısal verilerin aralarındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi ve algılanan öğretmen duygusal desteğinin öğrencilerin matematik kaygılarını yordama gücünü belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin matematik kaygısının“Hemen hemen hiç”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Matematik kaygısının cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Her iki sınıf düzeyinde de matematiği sevdiğini belirten öğrencilerin matematik kaygısı sevmeyen öğrencilere göre daha düşük çıkmıştır. 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı matematikten yardım alma değişkenine göre anlamlı şekilde farklılaşırken, 5. sınıf düzeyinde bu ilişki gözlenmemiştir. 5. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısının 4. sınıf öğrencilerine göre anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. 4. sınıf öğrencilerinin algıladıkları öğretmen duygusal desteği; 5. sınıf öğrencilerinin matematik öğretmenlerine yönelik algıladıkları duygusal desteğe göre yüksek çıkmıştır. Her iki sınıf düzeyinde öğrencilerin matematik kaygısı ve algıladıkları öğretmen duygusal desteği arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmen duygusal desteği öğrencilerin matematik kaygı puanlarının %26.7'lik kısmını açıkladığı bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçların matematik kaygısına yönelik ileride yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to examine the math anxiety of primary school 4th and 5th grade students in terms of various variables and to reveal the relationship between math anxiety and perceived teacher affective support.The research is a relational study in the screening model. The sample of the research consists of 392 students studying in the 4th and 5th grades in primary and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the Marmaraereğlisi District of Tekirdağ Province in the 2021-2022 academic year. In the research,“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students”developed by Bindak (2005),“Perceived Teacher Affective Support Scale”devoloped by Sakiz (2017) and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used as data collection tools. The data collected within the scope of the research were analyzed using“Statistics Program for Social Sciences”(SPSS). It was determined that the data were suitable for normal distribution and parametric tests were used. In the comparison of the demographic variables of the students with the scores obtained from the scales; independent sample t test, Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between numerical data. Simple regression analysis was used to determine the predictive power of perceived teacher affective support for students' math anxiety. The level of significance in the study was taken as 0,05. According to the results of the research, it was concluded that the students' math anxiety was at the level of“almost none”. It was found out that math anxiety did not differ significantly according to gender. Students who stated that they liked mathematics at both grade levels were found to have lower math anxiety than students who did not. While the math anxiety of 4th grade students differed significantly according to the variable of getting help from mathematics, this relationship was not observed at the 5th grade level. Math anxiety of 5th grade students was found to be significantly higher than that of 4th grade students. It was revealed that there was a moderate negative correlation between students' math anxiety and perceived teacher affective support at both grade levels. It was determined that there was a moderate negative correlation between students' math anxiety and perceived teacher affective support at both grade levels. Teacher affective support explains 26.7% of students' math anxiety scores. It is thought that the results obtained from the research will contribute to future studies on math anxiety.