Bölünmüş ve odaklanmış dikkatin olay-ilişkili beyin potansiyellerine etkisi
The Effects of divided and focused attention an event-related brain potentials
- Tez No: 81804
- Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, dikkatin olay-ilişkili potansiyeller (OİP) ve olay-ilişkili osilasyonlar (OİO) üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-33 yaş aralığında, halen üniversitede okuyan, sağlıklı 37 denek (20 kız, 17 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya ilişkin analizler genlik frekans karakteristikleri (GFK), genel ortalama eğrileri ve filtrelenmiş EEG-OÎP eğrileri olmak üzere üç aşamada yapılmıştır. Sözü edilen analizler, hedef uyaranlar için ve Fz, Cz ve Pz elektrot lokasyonlan üzerinden yapılmıştır. Ayrıca, EEG-OÎP genel ortalama eğrilerinin genlik ve latans değerlerine 4x3 tekrar ölçümlü varyans analizi uygulanmıştır. EEG-OİP genel ortalama eğrilerine ilişkin bulgularda, N100 zirvesinin tüm kayıtlarda bulunduğu, N200 ve P300 zirvelerinin, seyrek uyarıcı paradigması/tek görev (SUP/TG) ile seyrek uyarıcı paradigması/çift görev (SUP/ÇG) paradigmalarında, farklı uyarıcı paradigması (FUP) ve uyarılma potansiyeli paradigmalarına (UP) göre daha belirgin olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Zirvelerin elektrot lokasyonlanna ilişkin durumlarına bakıldığında, N 100 ve N200 zirvelerinin Fz ve Cz lokasy onunda; P300 zirvesinin ise genel olarak, Cz ve Pz lokasy onunda daha büyük genlikte elde edildiği görülmüştür. Varyans analizleri sonucunda, N100 ve N200 zirvelerinin genlik değeri üzerinde elektrot lokasyonu temel etkisinin; N200 zirvesinin latans ve P300 zirvesinin genlik değeri üzerinde deneysel paradigma temel etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar, NlOO'ün uyarıcıdaki enerji değişikliğine duyarlı olduğu ve değerlendirme-öncesi bir bileşen olduğu; N200'ün aktif ve pasif dikkat süreçleriyle ve P300'ün ise odaklanmış dikkatin ve daha özel olarak belleğin güncelleştirilmesiyle ilgili olduğu yolundaki literatür bulgularıyla paralellik göstermiştir.in Filtrelenmiş EEG-OİP eğrilerine ilişkin bulgular incelendiğinde, delta ve teta tepkilerinin en büyük genlik değerine SUP/TG ve SUP/ÇG'de, alfa tepkisinin en büyük genlik değerine FUP'da, gamma tepkisinin en büyük genlik değerine ise UP ve SUP/TG' de ulaştığı görülmüştür. OİO'a ilişkin bu sonuçlar, delta tepkisinin bilinçli ve bilişsel bir çabayla bağıntılı ve hedef tanıma işlemiyle ilgili olduğu; gamma tepkisinin ise, duyusal işlemeye ilişkin bir bileşen olduğu yönündeki literatür bulgularıyla paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The goal of this study is to investigate the effect of attention on event-related potentials (ERPs) and event-related oscillations (EROs). Thirty seven healthy volunteers of whom 20 were females and 17 males participated in the study. The subjects were university students. EEG-ERP data were analysed in three consecutive steps through calculation of amplitude frequency characteristics, averaging and filtering. The analyses were made for the Fz, Cz and Pz locations and the target stimuli. A 4x3 analysis of variance for repeated measures were applied to amplitude and latency values in the average EEG- ERP curves. The average EEG-ERP curves showed that the N 100 peak existed in all the curves, the N200 and P300 peaks were more prominent for the oddball paradigm/single stimulus (OB/SS) and the oddball paradigm/double stimulus (OB/DS) than the mismatch negativity (MMN) and the evoked potential paradigms (EP). When the peaks were analysed according to electrode location, it was observed that the N 100 and the N200 peaks were larger at the Fz and Cz locations and the P300 peak generally larger at the Cz and Pz locations. The results on the analyses of variance showed a significant main effect of electrode location on the amplitude of N100 and N200, and a significant main effect of experimental paradigm on latency of N200 and amplitude of P300. The findings on the average EEG-ERPs are in line with the literature where it is specified that N100 is sensitive to energy change and it is a pre-evaluation component; N200 to active and passive attention and P300 to focusing of attention and more specifically to memory updating. Evaluation of the findings on the filtered EEG-ERP curves showed that the delta and the theta oscillations reached their highest value in the OB/SS and OB/DS paradigms, the alpha response in the MMN paradigm and the gamma response in theEP and the OB/SS paradigms. These findings are in line with related literature where the delta response is found to be related to conscious and cognitive effort and to target recognition and the gamma response to sensory processing.