İlköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin has olmayan integraller konusunda matematiksel dil kullanımlarının incelenmesi
An investigation of using mathematical language of primary school mathematics pre-service teachers' on i̇mproper i̇ntegrals
- Tez No: 818045
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin has olmayan integral konusundaki matematiksel dili anlayabilme ile kullanabilme düzeyleri ve matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşlerinin incelemesi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte ilköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşleri, has olmayan integral alanında incelenerek matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşlerinin matematik başarıları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Aynı zamanda cinsiyet değişkeninin öğrencilerin matematiksel dili anlayabilme ile kullanabilme düzeyleri ve matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada bir gruba ait birden fazla değişkenin belirli özellikleri inceleneceği için tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem seçiminde ise olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir'in bir ilçesinde bulunan bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 69 ilköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki öğrencilerin has olmayan integral konusunda matematiksel dil kullanımlarını belirlemeyi amaçlayan 20 sorudan oluşan“Has Olmayan İntegral Açık Uçlu Soruları”dır, diğeri öğrencilerin matematiksel dile ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla kullanılan likert tipi matematiksel dil ölçeğidir. Uygulama 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yapılmıştır. Veri analizi için IBM SPSS Statistics 23.0 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ilköğretim matematik öğretmenliği öğrencilerinin has olmayan integral konusundaki matematiksel dili anlayabilme ve kullanabilme düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği görülmektedir. Çalışmamızda, öğrencilerin matematiksel dil becerileri ile matematik başarıları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Has olmayan integrallerin tanımı ve özellikleriyle ilgili sorularda öğrencilerin verdikleri cevapların orta düzeyde oldukları, has olmayan integrallerin alan hesabını öğrencilerin kavrayamadıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin matematiksel bir ifadeye uygun sözel problem oluşturma becerilerinin zayıf düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlköğretim matematik öğretmenliği lisans öğrencilerinin matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşlerinin genel anlamda olumlu olduğu görülmektedir. Cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğine bakıldığında ise anlamlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin matematiksel dili anlayabilme ve kullanabilme düzeyleri ile matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşleri arasında anlamlı ilişki bulunup bulunmadığı incelenmiş ve anlamlı olmayan bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin matematiksel dil kullanımına ilişkin görüşleri ile matematik başarıları arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. Son olarak sonuçlar dikkate alınarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the level of understanding and using the mathematical language about improper integrals and the attitudes of primary school mathematics pre-service teachers about the use of mathematical language. In addition, the attitudes of elemantary mathematics teaching undergraduate students on the use of mathematical language were examined in the field of improper integrals, and the effect of their attitudes on the use of mathematical language on their mathematics achievement was investigated. At the same time, the effect of the gender variable on the students' ability to understand and use mathematical language and their attitudes on the use of mathematical language were examined. Since certain properties of more than one variable belonging to a group will be examined in the study, the screening pattern was used. In sample selection, convenient sampling method, which is one of the non-probabilistic sampling techniques, was used. The sample of the research consists of 69 elementary mathematics teaching undergraduate students studying at a state university in a district of Izmir. Two different data collection tools were used in the study. The first of these is“Improper Integrals Open-Ended Questions”consisting of 20 questions aiming to determine students' use of mathematical language on improper integrals, and the other one is the Likert- type scale of mathematical language, used to determine students' attitudes on the field of mathematical language. Study was conducted in 2021-2022 academic year. IBM SPSS Statistics 23.0 package program was used for data analysis. As a result of the study, it is seen that elementary mathematics teaching students have a high level of understanding and using the mathematical language on improper integral and do not differ significantly according to gender. In our study, a significant relationship was found between students' mathematical language skills and their mathematics achievement. It is understood that the answers given by the students to the questions about the definition and properties of improper integrals were at a moderate level, and that the students could not comprehend the area calculation of improper integrals. In addition, it was concluded that the students' verbal problem-posing skills suitable for a mathematical expression were at a weak level. It is seen that the attitudes of elemantary mathematics teaching undergraduate students about the use of mathematical language are generally positive. When it was examined whether there was a significant difference according to gender, it was concluded that there was no significant difference. It was examined whether there was a significant relationship between the students' level of understanding and use of mathematical language and their attitudes on the use of mathematical language, and it was concluded that there was a non-significant relationship. It is seen that there is no significant relationship between students' attitudes on the use of mathematical language and their achievement in mathematics. Finally, the findings have been considered and various suggestions have been made accordingly.