Beden memnuniyeti ve sosyal medyada benlik sunumu arasındaki ilişkide sosyal onay ihtiyacının aracı rolü
The mediating role of the need for social approval in the relationship between body satisfaction and self-presentation on social media
  1. Tez No: 1020266
  2. Yazar: TOLGAHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde beden memnuniyeti ile sosyal medyada benlik sunumu (gerçek ve sahte benlik sunumu) arasındaki ilişkide sosyal onay ihtiyacının aracılık rolü üstlenip üstlenmediğini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesinin farklı fakültelerinde öğrenim görmekte olan 656 (475 kadın, 181 erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Beden Memnuniyeti Ölçeği”,“Sosyal Medya Benlik Sunumu Ölçeği”ve“Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t testi, anova, korelasyon analizi, yol analizi, ölçüm modeli uyum indeksleri ve aracılık analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin sosyal medyada benlik sunumları; gerçek benlik sunumu açısından estetik yaptırma düşüncesi, filtre/shop kullanımı ve diyet yapma durumuna göre, sahte benlik sunumu açısından ise cinsiyet, estetik yaptırma düşüncesi, kendini paylaşım sıklığı ve filtre/shop kullanımına göre farklılık göstermiştir. Aynı zamanda, sosyal onay ihtiyacının beden memnuniyeti ile hem gerçek benlik sunumu hem de sahte benlik sunumu arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiğini belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmış, uygulamaya ve gelecekteki araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether the need for social approval plays a mediating role in the relationship between body satisfaction and social media self-presentation (authentic and false self-presentation) among university students. The sample of the study consisted of 656 undergraduate students (475 females and 181 males) enrolled in different faculties of Mersin University during the 2025–2026 academic year. The data were collected using the“Personal Information Form,”“Body Satisfaction Scale,”“Social Media Self-Presentation Scale,”and“Need for Social Approval Scale.”Descriptive statistics, independent samples t-tests, analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, path analysis, measurement model fit indices, and mediation analysis were employed to analyze the data. The findings revealed that university students' social media self-presentation differed according to consideration of cosmetic procedures, use of filters/photoshop and dieting behavior in terms of authentic self-presentation. Regarding false self-presentation, significant differences were found based on gender, consideration of cosmetic procedures, frequency of self-related posting and use of filters/photoshop. In addition, the need for social approval was found to play a partial mediating role in the relationship between body satisfaction and both authentic and false self-presentation. The findings of the study were discussed in light of the relevant literature, and implications for practice as well as suggestions for future research were presented.