Farklı içerikte diyaliz solüsyonları kullanarak periton diyalizi yapan son dönem kronik böbrek yetmezliği mevcut hastalarda diyaliz solüsyonlarının serum lipid profiline etkileri ve lipid profili
The effects of dialysis solutions on serum lipid levels and lipid profile in patients with end stage chronic renal failure performing peritoneal dialysis using dialysis solutions with different contents
  1. Tez No: 818070
  2. Yazar: GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik böbrek yetmezliği mevcut hastaların büyük çoğunluğunda aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar en önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Bu durum son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle periton diyalizi ve hemodiyaliz yapan hastalarda da mevcuttur. Dislipidemi, aterosklerotik kardiyovasküler hastalıkların oluşmasında majör sebeplerdendir. Kardiyovasküler hastalıkların riskinin azaltılmasında dislipideminin önlenmesi önerilmektedir. Daha önce yapılan birçok çalışmada kronik böbrek yetmezliği mevcut hastalarda dislipidemi saptanmıştır. Ayrıca pekçok prospektif çalışmada periton diyalizi hastalarının hemodiyaliz tedavisi gören hastalara göre daha aterojenik lipid profiline sahip olduğu görülmüştür. Bu durumunun başlıca nedenlerinden biri olarak periton diyalizinde kullanılan diyaliz solusyonlarındaki glukozun absorbsiyonu gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle periton diyalizi yapan hastalarda dislipideminin belirlenmesi ve periton diyalizi sırasında hastaların solusyonlardan aldıkları glukoz miktarları ile dislipideminin ilişkisini araştırmaya çalıştık. Çalışmaya nefroloji polikliniğinde takip ve tedavi edilen 73 hasta alındı. Hastaların lipid profilleri, kullandıkları diyaliz solusyonları ve içerikleri belirlendikten sonra istatiksel incelemeye alındı. Sonuçta periton diyalizi sırasında alınan artan glukoz miktarlarıyla sadece HDL-kolesterol arasında istatiksel olarak anlamlı ters yönlü korelasyon saptandı. Bu durum periton diyalizi yapan tüm hastalar ve APD ile diyaliz yapan grupta görüldü. Diğer lipid parametrelerinde artan glukoz miktarlarına göre anlamlı istatiksel bir ilişkisi bulunamadı. Periton diyaliz sıvılarındaki glukoz miktarının tüm aterojenik lipid parametreleri ele alındığında dislipideminin artışında ve tedavinin planlanmasında tek başına majör bir röle sahip olmadığını düşünmekteyiz. Bu nedenle gelişen ve artan dislipideminin kronik böbrek yetmezliği başlangıcından hastalık ve tedavi sırasındaki gelişen tüm etkenler ve özellikle periton membranın yapısı ele alınarak açıklanması gerektiğini, bu sebeple de yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Atherosclerotic cardio-vascular disease is the most important cause of morbidity and mortality in the majority of patients with chronic renal insufficiency. This situation is also could be seen end-stage renal failure in patients with peritoneal dialysis and hemodialysis. Dyslipidemia is one of the most important reason for the formation of atherosclerotic cardiovascular disease . İn reducing the risk of cardiovascular disease , prevention of dislipidemia is recommended. Previously in many studies, dyslipidemia was found in patients with chronic renal insufficiency. Moreover in many prospective study showed that, peritoneal dialysis patients have got more atherogenic lipid profiles than hemodialysis patients. The main reason for this situation is glucose absorption of peritoneal dialysis solution has been shown. In this study we performed, determination of dyslipidemia in patients of peritoneal dialysis and the relationship between dyslipidemia and the amount of glucose during peritoneal dialysis. 73 patients who received peritoneal dialysis were enrolled into the our study. Lipid profiles of patients and dialysis solution contents was determined, and than then statistically analyzed. As a result, only one inverse correlation was found statistically significant between the during peritoneal dialysis received increasing amounts of glucose and HDL-cholesterol. These situations have been seen all 73 peritoneal dialysis patients and APD group. And in our study, wasn't found a statistically significant relationship between increasing amounts of glucose and other lipid parameters. We think this,in concluton all atherogenic lipid parameters, the amount of glucose which is taken from peritoneal dialysis fluid are considered not important by only itself in terms of increase in dyslipidemia and treatment planning . Therefore, in explaining of developing and increasing dyslipidemia on chronic kidney failure, all the factors must be taken into account during development illness and treatment. And especially considering the peritoneal membrane structure must be disclosed. Therefore, we have concluded that new studies are needed.