Globalleşme sürecinde uluslararası hava taşımacılığı ve Türk sivil havayollarının rekabet gücü
International air transportation during the globalization and the rivalry of Turkish civil airways
  1. Tez No: 191103
  2. Yazar: İLKER KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇERMİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Dünya özellikle son yirmi yıl içerisindeki hızlı değişim geçirmektedir.Ekonomik ve siyasal sınırların giderek ortadan kalktığı, maddi ve manevideğerlerin ulusal sınırları aşarak dünya çapında yayıldığı bu süreçtetaşımacılık faaliyetleride büyük önem kazanmıştır.Küreselleşme diye tanımlanan bu değişim sürecinden etkilenensektörlerin başında, havayolu taşımacılığı gelmektedir. Havayolutaşımacılığının faaliyetleri açısından uluslararası alana en açık sektörlerdenbir tanesidir. Küreselleşme sürecini etkileyen faktörler, havayoluşirketlerininde küreselleşmesini hızlandırırken, havayolları da küreselleşmesürecinde etkili olmaktadır.Bu çalışma küreselleşme sürecinde uluslararası hava taşımacılığındameydana gelen değişmelerin incelenmesi ve Türk sivil havayollarının rekabetgücünün değerlendirilmesi amacıyla ele alınmıştır.Bu çalışma göstermiştir ki; sivil hava taşımacılığı sektöründe,deregülasyon hareketlerinin başladığı dönemden itibaren, fiyatlar vemaliyeletler düşmekte, taşımacılık faaliyetleri ülke sınırlarını aşarakuluslararası piyasaya kaymaktadır. Uluslararası piyasadaki rekabet içerisindepiyasa paylarını arttırmak ve karlarını yükseltmek isteyen firmalar, diğerfirmalarla birleşmekte ve küresel işbirliklerine gitmektedirler.Ağırlıklı olarak karayolu taşımacılığının yapıldığı ülkemizde, havataşımacılık sektörü son yıllarda büyük bir gelişme içerisine girmiştir. Özellikleuluslararası taşımacılık verileri iki haneli oranlarda büyümekte, dolulukoranlarında sıçrama yaşanmaktadır. Diğer taraftan uluslararası taşımacılığıngenel taşımacılık içerisindeki oranı her geçen gün artmaktadır.THY A.O.'nun son on yıl içerisinde, uluslarası hatlardaki talep artışı,arz artışının üzerindedir. Bu sayede firmanın piyasa payı yükselmekte,doluluk oranları artmakta ve birim maliyetleri düşmektedir. Tüm bunlarfirmanın rekabet edebilirliğini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globe has altered rapidly especially in the last two decates. As theeconomical and political boundaries disappeared, material and immaterialvalues exceeded the national borders and spreaded through the world,transportation came into prominence.Air transportation is one of the main sectors that has been affected inthis alteration process which is defined as the globalization. Due to theiractivities, air transportation is one of the most open sectors to theinternational area. The factors affecting the process of globalizationaccelerates the globalization of the airline companies, similarly airwayscontributes to the process of globalization.This study is aim to observe the changes in the air transportation inthe globalization process and to evaluate the rivalry of Turkish civil airways.This study denotes the fact that in civil air transportation from thebeginning of the deregulations, costs and revenues have decreased.Furthermore the transportation exceeded the national borders and slid to theinternational area. The companies which aim to increase their market shareand their profits in the competition environment of the international marketbecome to merge with other companies and form global alliances.In Türkiye where the highway transportation is mainly used, the airtransportation sector has developed considerably in the last few years.Especially international transportation figures and load factor grow rapidly.On the other hand, the proportion of the international transportation in thegeneral transportation increases day by day.The increase of the demand in the international routes of the TurkishAirlines, is higher than the increase in the supplies. As a result of this, theirmarket share has increased, load factor have mounted, and their unit costshave decreased. All of this expands the rivalry of the company.