Öğretmenlerin okul müdürlerinden bekledikleri tutum ve davranışların çağcıl yönetim kuramları açısından değerlendirilmesi
Evaluating attitudes and behaviours expected by teachers from school principals in terms of contemporary management theories
  1. Tez No: 81809
  2. Yazar: ERDAL TOPRAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, öğretmenlerin bir okul müdüründen bekledikleri tutum ve davranışların çağcıl yönetim kuramlarından hangisi veya hangilerine daha yakın olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeline dayalı olarak yürütülen araştırmanın evreni 1997-1998 öğretim yılında Malatya İl Merkezi'nde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı çeşitli türdeki 26 Resmi Lise'de görev yapan 1 102 ve 66 İlköğretim Okulu'nda görev yapan 1298 olmak üzere toplam 2400 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, 197 kadın, 291 erkek olmak üzere ilköğretim ve ortaöğretim için toplam 488' dir. Deneklerin yönetim kuramlarından hangisini daha çok tercih ettiklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Yönetimi Kuramsal Yönelim ölçeği”kullamlmıştu-. ölçek, Likert tipi beşli derecelendirme esasma dayanmaktadır ve herbir kuram için toplam 10'ar tane olmak üzere (Postmodernist Yaklaşım hariç) toplam 79 maddeden ve 8 alt boyuttan oluşmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. O Denekler; seçeneklere göre kodlanan puan aralıklarından“Tam”derecesine Toplumsal Açık Sistem, İnformasyon ve Toplam Kalite Yönetimi kuramlarını,“Çok”derecesine Amaçlara Göre Yönetim ve Z kuramlarım ve“Kısmen”derecesine Postmodernist Yaklaşımı yerleştirmiştir. © Herhangi bir kuramın herhangi bir özelliği ele alman bağımsız değişkenlerden etkilenebilmektedir. Ayrıca araştırmada ele alman bağımsız değişkenler bakımından kuramlarla ilgili ortaya çıkan anlamlı farklılıklar kuramlara göre şöyledir:. Z Kuramı'nı tercih etmede cinsiyet açısından bir farklılık olduğu bulgulanmıştır. Buna göre erkekler kadınlara göre bu kuramı daha fazla benimsemektedirler.. Yöneylem Araştırması Kuramı'nı benimsemede denek yaşlan değişkeninin etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuca göre 28-33 yaş grubu 34-39 yaş grubuna oranla bu kuramı daha fazla benimsemektedirler.. Postmodernist Yaklaşım açısından cinsiyetin ve denek yaşlarının etkili değişkenler olduğu anlaşılmıştır. Buna göre kadınlar, erkeklere ve 22- 27 yaş grubu, 46 ve üstü yaş grubuna oranla bu kuramı daha fazla istemektedirler. © Denekler; înformasyon, Toplam Kalite Yönetimi, Toplumsal Açık Sistem ve Amaçlara Göre Yönetim kuramlarım ilk tercih olarak seçmiş lerdir. Bu kuramlar arasında öncelik sırası bakımından bir fark yoktur. Bununla birlikte denekler ikinci tercih olarak înformasyon ve Yöneylem Araştırması kuramlarım seçmişlerdir. Yine bu kuramlar arasında öncelik şuası açısından bir fark yoktur. Üçüncü olarak Z kuramım seçen denekler son tercih olarak Postmodernist Yaklaşımı seçmişlerdir. 0 Araştırmadaki bütün bağımsız değişkenler göz önüne alındığında en çok tercih edilen kuram sıralamasında kuramlar farklı yerler alırken; Postmodernist Yaklaşım'ın her bağımsız değişken bağlamında sıralamanın en sonunda yer aldığı bulgulanmıştu*.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this study was to determine the attitudes and the behaviors which are expected by teachers from school principal are closer which of the contemporary management theories. The survey model was used in this study. The population of the study was composed of 1 102 high school teachers and 1298 primary school teachers worked in Malatya province during 1997-1998 school term. The sample of the research was made of 197 female and 291 male teachers. To determine where the teachers, covered in the research, stand in regards to some existing management theories, the researcher developed a scale, called“School Management Theoretical Orientation Scale”. The scale is a five point Likert type and composed of subscales each of which has 10 item, except the one for Postmodernist Theory. The findings of the study are summed up as follows: O Of the point intervals coded according to the alternatives, Social Open System, Information and Total Quality Management theories were placed to the“Full”degree by the teachers. To the“Very”degree, Management By Objectives and Z theories and to the“Partly”degree, Postmodernist Approach were placed by the teachers. © Any element of a theory may be influenced by the independent variables. Hence, some significant differences among the theories, covered in the research, are as follows:. The male subjects tend to prefer“Z Theory”more in comparing to the female subjects.vıı. The subjects, between the ages of 28-33, tend to accept“Operational Research Theory”more in comparison to those between the ages of 34- 39.. The female subjects and the subjects between the ages of 22-27 tend to choose“Postmodernist Theory”more in comparing to the male subjects and those between the age of 46 and above. © The subjects tend to prefer these four theories, Information Theory, Total Quality Management Theory, Social Open System Theory and Theory of Management by Objectives as the first choice. However, there was no significant difference among those theories. They tend to opt“Human Resources Management Approach”and“Operational Research Theory”as the second choice. Again, there was no statistically significant difference between these two theories. They tend to select“Z Theory”as the third choice. As a last choice, they tend to choose“Postmodernist Theory”. ©When all the independent variables are considered, in the most prefered theory order, theories took different places; the Postmodernist Approach took place in the end of the order in terms of the every independent variables.