Methods used in the translation of legal documents
Hukuk metinlerinin çevirisinde kullanılan yöntemler
- Tez No: 81810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Hukuk dilinin kendine özgü kullanımları, terminolojisi ve bunlardan kaynaklanan bir takım kısıtlamaları nedeni ile, hukuk metinlerinin çevirisi, özel alan çevirisi kapsamında ele alınmaktadır. Çevirmen, metin işlevi ve türleri, çeviri süreçleri ile yöntemleri benzeri genel çeviri kuramı kapsamındaki araçlardan yararlanmalıdır. Hukuk çevirisinde zaman zaman ağır bir dil-içi çeviri zorunluluğu ile de karşılaşılmaktadır. Elbette buna çevrilen metnin kullanıcıları ya da bir başka değişle hedef kitlenin istekleri doğrultusunda gelişebilecek birçok farklı sorunun eşlik etmesi de olasıdır. Bu tez çalışmasında, Türkçe ve İngilizce hukuk metinlerinin çevirileri incelenmektedir. Bu amaçla, ilk bölümde hukuk dili, hukuk metinlerin özellikleri ve bunları belirlemede yararlı olacak işlevsel inceleme yöntemleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde çevri edimi amacına ulaşmada kullanılabilecek çeviri yöntemleri ile bunların uygulanabilirlikleri tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise farklı tarihlere ait çeşitli hukuk metinleri ile bunların çevirileri üzerinde ilk iki bölümde anlatılanların uygulamaları gösterilmektedir. Daha gerçekçi bir yaklaşımın sergilenmesi amacı ile örnek metinlerine ait çevirilerin, resmi çeviriler ya da yeminli çevirmenlerin yaptıkları çeviriler olmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The translation of texts on law falls in the category of the special language translation due to its specific terminology, usage and some restrictions arising from these. Therefore, the translator must be employing some tools within the scope of the general translation theory such as the text functions and types and the translation methods and procedures. In the translation of the texts on law, it is also possible to see the necessity to perform intra-lingual translation. This, of course, may be accompanied with many other problems in line with the preferences and requirements of the users of the TL text or in other words the target audience. In this thesis, a study of the translation of the texts on law, from English into Turkish and from Turkish into English, is made. To this aim, Chapter I deals with the language of law, the properties of the texts on law and the text functions. In Chapter II, the translation methods and their applicability to obtain the translation equivalence are discussed. In Chapter III various legal texts belonging to different dates and the applications of the scope of the first two chapters are presented. To develop a more realistic approach, the official translations and the translations made by the sworn translators are selected.