Küreselleşen dünya'da hegemonya ve uluslararası ilişkiler eğitimi
Hegemony and international relations education in the globalizing world
- Tez No: 818114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜMİT İZMEN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Küreselleşme aynı zamanda eğitimin de ülkeler arasında birbirine yakınsamasına yol açmaktadır. Bu bağlamda, küreselleşme Uluslararası İlişkilerin eğitimini de etkilemektedir. Bu durumun iki göstergesi eğitim dilinin İngilizce olması ve ders kitaplarıdır. Tezde, küreselleşmenin Uluslararası İlişkiler eğitimine etkisi dünyada ve Türkiye'deki durum üzerinden incelenmeye çalışılacaktır. Dünya'da ve Türkiye'de en çok tercih edilen Uluslararası İlişkiler bölümlerinin, eğitim dilinin İngilizce olması ve Uluslararası İlişkiler Teorileri dersinde kullanılan kitapların az sayıdaki yayınevinin kitapları olması, küreselleşmenin Uluslararası İlişkiler eğitiminin de ülkeler arasında yakınsamış olduğunu gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Globalization also leads to convergence of education between countries. In this context, globalization also affects the education of International Relations. Two indicators of this situation are the language of instruction in English and textbooks. In the thesis, the effect of globalization on International Relations education will be examined through the situation in the world and in Turkey. The fact that the education language of the most preferred International Relations departments in the world and in Turkey is English and the books used in the International Relations Theories courses are the books of a small number of publishers will show that the International Relations education of globalization has also converged between countries.