Kamulaştırma kanunu'na göre idareler arası mal devri usulü
Inter-administrative property transfer procedure in expropriation law
  1. Tez No: 818118
  2. Yazar: ELİF BANU ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kamu tüzel kişilerinin kanunlarla kendilerine verilen görevleri yerine getirmeye ve kamu hizmetlerini yürütmeye yönelik taşınmaz mal edinme ihtiyacını karşılamak için en sık başvurduğu yöntem kamulaştırmadır. Kamulaştırma, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu ile ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bununla birlikte yine aynı Kanun, kamulaştırma işlemine konu olamayan kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmaz malların edinilmesine yönelik olarak“idareler arası mal devri usulü”olarak adlandırılan farklı bir usul öngörmüştür. Devir usulü, kamu tüzel kişilerinin taşınmaz malları için kamulaştırma alternatifi bir yöntem olarak hukuk sisteminde yer almaktadır. Bu çalışmada, kamu tüzel kişilerine ait malların kamulaştırmadan yasaklanmasının teorik ve hukuki temellerinin ve bu alternatif yöntemin kamulaştırma ile benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulması amaçlanmış ve bu doğrultuda devir usulü idari işlemin yetki, şekil, sebep, konu ve amaç olmak üzere beş unsuru bakımından incelenmiştir. Devir usulünün uygulamada yaygınlaşması ve işlevselliğinin artırılmasının önemi vurgulanmış ve bu yönde birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Expropriation is the most common method used by public legal entities in order to meet the need to acquire immovable property to fulfill the duties assigned to them by law and to carry out public services. Expropriation is regulated in detail by the Expropriation Law No. 2942. However, the same Law envisaged a different procedure, called“inter-administrative property transfer procedure”, for the acquisition of immovable properties belonging to public institutions and organizations that could not be subject to expropriation. The transfer procedure is included in the legal system as an alternative method of expropriation for the immovable properties of public legal entities. In this study, it is aimed to reveal the theoretical and legal basis of the prohibition of property belonging to public legal entities without expropriation and the similar and different aspects of this alternative method with expropriation, and in this direction, the transfer procedure is examined in terms of five elements of the administrative act: competence, form, reason, subject and purpose. The importance of spreading the transfer procedure in practice and increasing its functionality was emphasized and some suggestions were made in this direction.