İnsansız hava araçlarının terörle mücadeleye etkisi: Türkiye örneği
The effect of unmanned aircraft to fight terrorism: Example of Türkiye
  1. Tez No: 818119
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA EMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin yürütmüş olduğu terörle mücadele sürecinde İHA ve SİHA'ların rollerinin ve etkilerinin neler olduğunun analizinin yapılmasıdır. Bu çalışmanın diğer amaçları ise İHA ve SİHA'ların terörle mücadele sırasından kullanımlarının ne gibi problemleri olabileceği, bu araçların terörle mücadelede kullanılmasının avantaj ve dezavantajlarının tespit edilmesi olmuştur. Bu amaç doğrultusunda yapılan literatür çalışması sonucunda, İHA ve SİHA'ların terörle mücadele edilirken başta ABD ve İsrail gibi ülkeler tarafından farklı coğrafyalarda ve farklı misyonlarda kullanıldığı ve bu araçların görevlerini başarıyla yerine getirdiği tespit edilmiştir. Yine yapılan literatür çalışmasında, bu araçların kullanımları sırasında zaman zaman ayrım gözetme ilkesinin ihlal edildiği ve insancıl hukukun zarar gördüğü de tespit edilmiştir. Çalışma da ilgili araçların en büyük dezavantajlarının; bağlantılarının kopması ve her türlü hava şartında görev ifa edememeleri olarak belirtilirken bu araçların en büyük avantajlarının, insansız olmaları, uzun saatlerce kesintisiz gözetleme yeteneğine sahip olmalarıdır. Türkiye'nin terörle mücadelesinde İHA/SİHA kullanımı incelenirken yöntem olarak veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Veriler, terörizm veri tabanlarından ve açık kaynaklardan elde edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında, Türkiye'nin terörle mücadele süreci incelendiğinde 2015'te envanterine İHA ve SİHA'ları dahil ettikten sonra özellikle PKK terör örgütüne ve terör örgütünün sözde lider kadrosuna karşı bu araçları Türkiye, Suriye ve Irak'ta sıkça kullandığı görülmüştür. İHA ve SİHA'ların envantere girmesiyle beraber Türkiye'nin terörle mücadele taktiksel bir değişikliğe gittiği ve etki odaklı bir yaklaşım benimsediği görülmüştür. Bu taktiğin uygulanma sürecinde ise İHA ve SİHA'lar önemli bir rol üstlenerek tam anlamıyla bir tamamlayıcı destek unsuru görevini ifa etmişlerdir. Ayrıca bu süreçte İHA/SİHA'ların envantere girmesiyle 2015'ten bugüne terörle örgütünün eylem sayılarının yıllar geçtikçe azaldığı ve terörle mücadelenin Türkiye topraklarından Suriye ve Irak coğrafyasına kaydığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak SİHA ve İHA'ların Türkiye'nin terörle mücadelesine olumlu etkisi olduğu ve bu araçların terörle mücadele deki rollerinin ana unsur olmaktan ziyade daha çok tamamlayıcı unsur oldukları ve halen daha terörle mücadelede ana unsurun kara birliklerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the roles of UAVs and UCAVs in Türkiye's counterterrorism efforts and examine their impact on counterterrorism. Other objectives of this study have been to identify the potential problems in the use of UAVs and UCAVs during counterterrorism operations and determine the advantages and disadvantages of utilizing these tools in counterterrorism. Based on the literature review conducted for this purpose, it has been observed that UAVs and UCAVs have been used by various countries, such as the United States and Israel, in different geographies and missions during counterterrorism operations, and these tools have successfully fulfilled their duties. The literature review has also revealed occasional violations of the principle of distinction and harm to humanitarian law during the use of these tools. As indicated in the study, the major disadvantages of these tools include connectivity issues and the inability to perform missions in all weather conditions. On the other hand, the greatest advantages of these tools are their unmanned nature and their ability to provide uninterrupted surveillance for long hours. When examining Türkiye's use of UAVs and UCAVs in counterterrorism, a data analysis method has been employed. The data has been obtained from terrorism databases and open sources. In light of the obtained data, it has been observed that after the inclusion of UAVs and UCAVs in its inventory in 2015, Türkiye, has frequently used these tools against the PKK terrorist organization and its so-called leadership cadre, particularly in Türkiye, Syria, and Iraq. By integrating UAVs and UCAVs into its inventory, Türkiye has undergone a tactical change in its counterterrorism efforts and adopted a target-oriented approach. During the implementation process of this tactic, UAVs and UCAVs have assumed an important role and effectively served as complementary support elements. Since the integration of UAVs and UCAVs in 2015, there has been a decrease in the number of terrorist actions over the years, and the focus of counterterrorism has shifted from Turkish territories to the regions of Syria and Iraq. In conclusion, it has been determined that UAVs and UCAVs have a positive impact on Türkiye's counterterrorism efforts, and rather than being the main component, they function as complementary elements in counterterrorism, with ground forces still being the primary component of counterterrorism efforts.