Investigation of structural, morphological andoptical properties of deposited cdzns semiconductor
Cdzns yarı iletken malzemesinin büyütülmesi, yapısal,morfolojik, ve optik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 818156
  2. Yazar: İBRAHİM ALPEREN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan bu çalışmada, güneş pillerinde pencere katmanı olarak sıklıkla kullanılan Kadmiyum Çinko Sülfür ince filmleri çeşitleri oranlarda biriktirilmiş ve meydana gelen ince filmlerin yapısal, morfolojik ve optik özellikle incelenmiştir. Deneylerde kimyasal banyo biriktirme yöntemi kullanılmıştır. Farklı oranlarda Çinko kullanılmış ve sonuçları tartışılmıştır. Kadmiyum Çinko Sülfür malzemesi bir ince film olarak incelenmiş ancak güneş pili içerisindeki etkisi incelenmemiştir. Deneylerde su banyosunun sıcaklığı 70 derecedir ve süre 8 dakika 15 saniye sürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Cadmium Zinc Sulfide thin films, which are frequently used as a buffer layer in solar cells, have been deposited in proportions and the resulting thin films have been investigated in terms of structural, morphological and optical features. Chemical bath deposition method was used in the experiments. Zinc was used in different proportions and the results were discussed. Cadmium Zinc Sulfur material has been studied as a thin film, but its effect in the solar cell has not been investigated. In the experiments, the temperature of the water bath was 70 degrees and the time took 8 minutes and 15 seconds.