Öz-anlayış ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki: Sosyal çalışmacılar üzerine bir araştırma
The relationship between self-compassion and psychological well-being: A study on social workers
  1. Tez No: 818155
  2. Yazar: MAHMUT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ÇETİNCELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Öz-anlayış kişinin olumlu ve olumsuz durumlarda kendisine anlayış göstermesi, olumlu ve olumsuz bütün özelliklerinin farkında olması, olumsuz deneyimler ve duygular ile kendini aşırı özdeşleştirmemesi, başka kişilere karşı gösterdiği anlayışlı tutumu kendisine de göstermesidir. Psikolojik iyi oluş ise yaşamdan keyif almaktan daha ilerisini ifade etmektedir. Hayatın anlamlı olması, kişinin kendi potansiyellerini gerçekleştirebilmesi, yalnızca olumlu duyguları değil olumsuz duyguları da kabul etmeyi içermektedir. Yapılan araştırmalarda öz-anlayışın psikolojik iyi oluş ile ilişkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Öz-anlayış seviyesinin bir farkındalık ve kendine karşı anlayış geliştirmesi psikolojik iyi oluş seviyesini pozitif yönde etkilemektedir. Bu araştırma, sosyal çalışmacılarda öz-anlayış ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi konu edinmektedir. Bu kapsamda, 351 sosyal çalışmacıya ulaşılmış olup Öz-Anlayış Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi ise SPSS-25 istatistik programında bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda sosyal çalışmacıların öz-anlayış ile psikolojik iyi oluş düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki belirlenmiştir. Sosyal çalışmacıların öz-anlayış düzeyi arttıkça psikolojik iyi oluş düzeyinin de arttığı ortaya çıkmıştır. Öz-anlayış düzeyinin psikolojik iyi oluş düzeyi üzerine etkisine bakıldığında öz-anlayışın psikolojik iyi oluş düzeyini %23 oranında etkilediği görülmüştür. Çocukluk dönemindeki anne baba tutumu ile çocuklukta duygusal veya fiziksel şiddet görme durumunun sosyal çalışmacıların öz-anlayış ile psikolojik iyi oluş düzeylerinde anlamlı bir fark oluşturduğu belirlenmiştir. Çocukluk demokratik anne baba tutumuna sahip olan katılımcıların öz-anlayış seviyesinin daha yüksek olduğu ayrıca demokratik anne baba tutumuna sahip katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeylerinin suçlayıcı ve tutarsız anne baba tutumuna sahip olanların katılımcıların psikolojik iyi oluş seviyesinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Öz-anlayış ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin cinsiyet, yaş grubu, medeni durum ve çalışılan alana göre anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-compassion is a person's understanding of himself in positive and negative situations, being aware of all his positive and negative characteristics, not overly identifying himself with negative experiences and emotions, and showing himself the understanding attitude towards other people. Psychological well-being, on the other hand, means more than just enjoying life. Being meaningful in life, realizing one's own potential, includes accepting not only positive emotions but also negative emotions. Studies have shown that self-compassion is associated with psychological well-being. Developing an awareness and self-understanding of the level of self-compassion positively affects the level of psychological well-being. This research focuses on the relationship between self-understanding and psychological well-being in social workers. This research focuses on the relationship between self-understanding and psychological well-being in social workers. Considering the research subject, it was decided to conduct the study in the relational screening model. In this context, 351 social worker were reached and data were collected with the Self-Compassion Scale and the Psychological Well-Being Scale. The analysis of the obtained data was carried out using the independent groups t test, anova analysis, pearson correlation analysis and multiple regression analysis in the SPSS-25 statistical program. At the end of the research, it was concluded that both the self-understanding and psychological well-being levels of social workers did not show a significant difference according to gender, age group, marital status and the field of study. However, it has been determined that the parental attitude in childhood and the emotional or physical violence in childhood make a significant difference in the selfunderstanding and psychological well-being levels of social workers. In addition, a significant positive relationship was determined between self-understanding and psychological well-being, while the level of self-understanding had a significant effect on the level of psychological well-being.