From post-subculture to cyberculture: Collective identity formation in Gautam Malkani's novels
Post-altkültürden siberkültüre: Gautam Malkani romanlarında kollektif kimlik oluşumu
  1. Tez No: 818185
  2. Yazar: SERAY DIZARD IV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı Gautam Malkani'nin Londonstani (2006) ve Distortion (2018) isimli romanlarında post-altkültürel ve siberkültürel kimliklerin temsillerini incelemektir. Malkani'nin romanlarının yakın okuması aracılığıyla, kültürel aidiyet ve gençlik kültürleri söylemlerinin yirmi birinci yüzyılın başından itibaren sosyo-politik faktörlere bağlı olarak ve medyanın artan etkisi altında nasıl değiştiğini ve geliştiğini göstermek hedeflenmektedir. Çalışma, post-altkültür ve siber-kültür teorileri çerçevesinde, romanların hem post-altkültür hem de siber-kültür toplulukları arasındaki sembolik etkileşim alanlarını haritalandıracaktır. Malkani'nin romanlarında gösterdiği gibi, kültürel kimlik ve sosyal topluluklar söylemi,“siber uzay”olarak adlandırılan yeni bir sosyal alanın açılmasıyla birlikte bir değişime uğrar. Siber uzay, çevrimiçi alternatif yaşamlara birden çok pencere açar ve insanların çok sayıda kimliği aynı anda keşfetmesine olanak tanır. Bu dijital bağlamda, tüketimcilik, performatiflik ve bireycilik gibi post-altkültürel davranış kalıpları genişler, gelişir ve gelişmek için yeni ortamlar bulur. Bu tez post-altkültürel ve siberkültürel kimliklerin oluşumu için gerekli olan sembollerin başkalaşarak çoğalmasının gerekliliğini vurgulayarak, bu gelişmeyi tanımlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the representations of subcultural and cybercultural identities in Gautam Malkani's novels, Londonstani (2006) and Distortion (2018). Through a close reading of Malkani's novels, it aims to illustrate how the discourses of cultural belonging and youth cultures have changed and evolved since the beginning of the twenty-first century in relation to socio-political factors and under the increasing influence of media. In the framework of post-subcultural and cybercultural theories, the study will map out the novels' terrains of symbolic interactionism among both post-subcultural and cybercultural communities. As Malkani illustrates in his novels, the discourse of cultural identity and social communities undergo a shift with the opening of a new social space, often referred to as“cyberspace.”Cyberspace opens multiple windows to alternative lives online and allows people to explore a multiplicity of identity. In this digital context, post-subcultural behaviour patterns, such as consumerism, performativity and individualism, expand, evolve and find new mediums to thrive. This thesis will aim to describe that evolution, looking at how the modification and multiplication of symbols are essential to the formation of post-subcultural and cybercultural identities.