Architectural design of museum buildings -project proposal at METU-
- Tez No: 8182
- Danışmanlar: AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
MÜZE BİNALARININ MİMARI TASARIMI - ODTÜ'DE PROJE ÖNERİSİ - T. Ümit Ünal Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi: Öğr.Üye. Aydan BALAMİR Şubat 1990, 103 sayfa ÖZET Bu araştırma, müze binalarının mimari tasarımı için gerekli tüm bilgilerin derlenmesi ve değerlendirilmesi üzerinedir. Tarihçesinin yanı sıra, yazılımın büyük bir bölümü emniyet, gelişme, aydınlatma ve estetik kaygılar gibi dünya çapında geçerli olan sorunları ele almaktadır. Kişisel yorumları kapsayan bölümler ise, müzeyi çekici ve yaşayan bir çevreye dönüştürme yollarını irdelemektedir. Sorunu bu açıdan örneklemek amacıyla, bu inceleme Ankara'da bulunan Orta Doğu Teknik Üni versi tesi ' nde (ODTÜ; yer alan, sosyal faaliyetleri ve umumi mekanları sergi alanları ile birleştirmeyi öngören bir proje önerisi ile noktalanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Müze tasarımı / Mekansal organizasyon, dolaşım ağı, aydınlatma, emniyet, büyüme, görse 1 çekicilik. [Ana Bilim Da 1 ı Kodu: 601.01.01] IV
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURAL DESIGN OF MUSEUM BUILDINGS - PROJECT PROPOSAL AT METU - T.Ümit Ünal M.S. in Architecture Supervisor: Inst. Aydan BALAMIR Feb. 1990, 103 pages ABSTRACT This research is based on the compilation and evalua tion of the necessary information for the architectural design of museum buildings. Besides providing an histori cal background, the majority of the text handles the internationally valid design problems like security, extension, lighting and aesthetical concerns. The com plementary sections of the study, which include some personal comments, deal with the ways of making the museum an attractive living environment. In order to illustrate this aspect of the problem, the study ends up with a project proposal at the Middle East Technical University (METU) in Ankara, where the idea of attraction by combining the social activities and public spaces with the exhibition areas is being emphasized. KEYWORDS: Museum design/spatial organization, circulation path, lighting, security, extension, visual attraction. CScience Code Number: 601.01.01] 111