Mısır'da kadın hareketleri: Seküler-dindar ikiliği
Women's movements in Egypt: The secular-religious dichotomy
- Tez No: 818201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezde Ortadoğu'da kadın hareketlerinin modern dönemde ortaya çıkışı ve tarihsel süreçte geçirdiği dönüşümler üç döneme ayrılarak incelenmiştir. Daha sonra bu dönemselleştirmeye paralel olarak Mısır'daki kadın hareketleri, önemli isimler ve dönüm noktaları üzerinden izlenmiştir. Sömürge döneminde uzun süre Batılı tecrübe ile etkileşime giren Mısır'daki kadın hareketleri özellikle 1950 öncesinde oldukça aktif bir seyir izlemiştir. Milliyetçilikle kurduğu ilişki kadınların toplumsal statüsünü dönüştürmüş, 1920 sonrasında birçok bağımsız örgüt kurulmuştur. 20. yüzyılın ikinci yarısındaki ulus devletlerin kurulma sürecinde kadınlar modern-milliyetçiliğin sembollerinden biri olarak görülmüştür. Hükümetlerin değişen siyasi ve ekonomik politikası kadın hareketlerini de doğrudan etkilemiştir. 1970'lerde artan İslamcılık, dini-seküler ikiliğini daha gergin bir zemine taşımıştır. Bu dönemde Mısır toplumunda özellikle üniversite kampüslerinde ve iş yerlerinde gözle görünür bir değişiklik yaşanmıştır. Fakat dini-seküler kadın hareketleri arasındaki ikiliğin temelleri oldukça eski tarihlere dayanmaktadır ve aslında bu iki yorumlama biçiminin birbirinin ötekisi durumunda ele alınması hatalı bir tutuma işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the emergence of women's movements in the Middle East in the modern period and their transformations in the historical process are analyzed in three periods. Then, in parallel with this periodization, women's movements in Egypt are examined through important names and turning points. The women's movements in Egypt, which interacted with Western discourse for a long time during the colonial period, experienced a very active process especially before 1950. The relationship with nationalism transformed the social status of women. And many independent organizations were established after 1920. In the process of nation-state building in the second half of the twentieth century, women were seen as symbols of modern-nationalism. The changing political and economic policies of the governments directly affected women's movements. The rise of Islamism in the 1970s brought the religious-secular dichotomy more problematic. There has been a visible change in Egyptian society during this period, especially on university campuses and in the workplace. But the roots of the dichotomy between religious and secular women's movements go back a long way. In fact, considering these two modes of interpretation as opposites points to an erroneous attitude.