İşbirliğine dayalı öğrenme teknikleri ve denetim odakları üzerine bir çalışma
A Study on cooperative learning techniques and locus of control
- Tez No: 81824
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İşbirliğine Dayalı Öğrenme tekniklerinden Karşılıklı Sorgulama ve Birleştirme tekniklerinin öğrenci erişisine ve hatırlama düzeyine etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve bu etkinin öğrencilerin denetim odaklarına bağlı olarak değişip değişmediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı ve Eğitim Programları ve öğretim Anabilim Dalı birinci sınıf öğrencilerinin oluşturduğu iki grup (49 öğrenci) üzerinde yürütülmüştür. Değişkenlerin hangi gruplarda işe koşulacağı eş olasılıklı atama yoluyla belirlenmiştir. Gruplardan birinde İşbirliğine Dayalı Öğrenme tekniklerinden Birleştirme, diğerinde de Karşılıklı Sorgulama tekniği kullanılmıştır. Araştırma toplam dört ünitede yürütülmüş ve deney deseni olarak kontrol grupsuz Ön test-sont test deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın verileri, Roter'in İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği, grup oluşurmada kullanılmak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü ile desteklenen sosyo-ekonomik özellikleri belirleyici anket ve Öğrenme Psikolojisi dersinin Klasik Koşullama, Bitişiklik Kuramları, Bağlaşımcılık ve Edimsel Koşullama ünitelerine ilişkin hedef davranışların gerçekleşme derecelerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanan çoktan seçmeli testlerle toplanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin hangi denetim odağına sahip olduğunu belirlemek için ölçekten elde edilen puanlar kullanılmış, ortalama, frekans ve yüzdelerden yararlanılmıştır. Ayrıca, grupların test puanları açısından karşılaştırılmasında“bağımlı ve bağımsız örneklemler için t testi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir: 1. İşbirliğine Dayalı Öğrenme tekniklerinin erişiye ve hatırlama düzeyine etkisine ilişkin sonuçlar; 1. Karşılıklı Sorgulama ve Birleştirme teknikleri öğrencilerin erişi ve hatırlama düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir.2. Karşılıklı Sorgulama ve Birleştirme tekniklerinin erişiye ve hatırlama düzeyine etkisinin karşılaştırılmasına ilişkin sonuçlar; 1. Birleşirine tekniği Karşılıklı Sorgulama tekniğine göre öğrencilerin erişilerini yükseltmekte anlamlı derecede daha etkilidir. 2. Karşılıklı Sorgulama tekniğinin uygulandığı gruptaki öğrencilerin hatırlama düzeyleri ile Birleştirme tekniğinin uygulandığı gruptaki öğrencilerin hatırlama düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktur. 3. Birleştirme tekniği öğrencilerin 1, 2., ve 3. ünitelerde Karşılıklı Sorgulama tekniğine oranla daha etkili olurken, 4. üniteye ilişkin olarak iki tekniğin uygulandığı gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 3. İşbirliğine Dayalı Öğrenme teknikleri ile öğrencilerin denetim odaklarına ilişkin sonuçlar; 1. Karşılıklı Sorgulama ve Birleştirme tekniklerinin uygulandığı gruplardaki öğrencilerin erişileri ve hatırlama düzeyleri iç ve dış denetimli olmalarına bağlı olarak değişmemektedir.. 2. Karşılıklı Sorgulama ve Birleştirme tekniklerinin uygulandığı gruplardaki öğrencilerin izleme testinden elde ettikleri puanlar iç ve dış denetimli olmalarına bağlı olarak değişmemektedir. 3. Karşılıklı Sorgulama tekniğinin uygulandığı gruptaki öğrencilerin erişileri ve hatırlama düzeyleri iç ve dış denetimli olmalarına bağlı olarak değişmemektedir. 4. Birleştirme tekniğinin uygulandığı grupaki öğrencilerin erişileri ve hatırlama düzeyleri iç ve dış denetimli olmalarına bağlı olarak değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the present research, the effect of Reciprocal Questioning and Jigsaw techniques which are the techniques of Cooperative Learning on the student achievement and retention process were examined and it was tried to determine whether this effect changes depending on the students' locus of control. The research was carried out on two groups (49 students) selected from freshmen students of Curriculum and Instruction and Measurement and Evaluation in the Department of Educational Sciences at Hacettepe University. Students were assigned to the group at random, Reciprocal Questioning was used in a group and, Jigsaw technique was used in the other group. Research was carried out in four units and pre test-post test with no control group design was applied to the data. The data of the present research was collected by Rotter's Internal-external locus of control scale, the questionnaire to determine socio-economic levels of the students and multiple choice typed questions developed by the researcher to determine the level of the attainment of the desired behaviors in the units of Classical Conditioning, Contiguity Theories, Connectionism and Operant Conditioning in the Psychology of Learning Course. In the research, means, frequencies and percentages of the students' Locus of Control Questionnaire were used in order to determine whether students' locus of control was internal or external. In addition, t-tests for independent and paired sample were administered to the comparison of the groups from the differences of the test scores. The results of the study are summarized as follows: 1. The results related with the effect of Cooperative Learning techniques to achievement and retention level: 1. Reciprocal Questioning technique affects students' achievement and retention level in a positive way.IV 2. The Jigsaw technique affects students' achievement and retention level positively. 2. The results related with the comparison of the effect Reciprocal Questioning technique and Jigsaw technique to the achievement and retention level: 1. Jigsaw technique was significantly more effective to increase students' achievement than Reciprocal Questioning. 2. The retention level of the students' in both groups did not differ significantly. 3. Eventhough the Jigsaw technique was more effective in first second and third units than Reciprocal Questioning technique in the fourth unit, no significant difference was found between the groups. 3. The results related to Cooperative Learning techniques and the Locus of Control: 1. Students achievement and retention level in both Reciprocal Questioning and Jigsaw group did not differ significantly according to the Internal- External Locus of Control. 2. Formative test scores of the students in both Reciprocal Questioning and Jigsaw group did not differ significantly according to the Internal- External Locus of Control. 3. The achievement and retention level of the students in the Reciprocal Questioning did not differ significantly according to the Internal-External Locus of Control. 4. The achievement and retention level of the students in the Jigsaw technique did not differ significantly according to the Internal-External locus of Control.